Kto czyta, nie błądzi.

Wybrany

Wybrany Obálka knihy Wybrany
Piotr Kościelny
thriller polityczny
Skarpa Warszawska
2020
książka, epub, mobi
525

Szeregowy polityk - Marek Szczucki - zostaje postawiony pod ścianą. Albo wykona powierzone mu zadanie, albo jego siedmioletnia córka zginie. Wszystko byłoby by łatwe, gdyby nie fakt, że zadaniem jest… objęcie stanowiska premiera! Krajem wstrząsają kolejne afery, a na jaw wychodzą szokujące wiadomości na temat polityków. Ktoś pociąga za sznurki. Wymuszenia, korupcja i przemoc wkraczają na stałe do politycznego świata. [z noty wydawniczej]

Od dawna jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że politycy nie działają na korzyść obywateli. Czasem po prostu uda się im być mniej szkodliwymi niż zwykle. Od ładnych paru lat mamy jednak wrażenie, że politycy działają również na swoją niekorzyść. Nietrudno czytelnikowi powieści „Wybrany” uwierzyć, że politycy są marionetkami, a ktoś nam wszystkim nieznany pociąga za sznurki. To jest mocny argument za lekturą tej książki.

Argumentem przeciw może być dla niektórych fakt, że jest to całkowita polityczna fikcja bez żadnych poważnych odniesień do naszej rzeczywistości. Czasem pojawiają się jakieś aluzje, ale to pojedyncze przypadki. Być może autor nie ma ochoty na oskarżenia i wizyty w sądach. I po prostu woli nie ryzykować. Może tak być. Ale to sporo osłabia wymowę książki.

Bohater powieści otrzymuje od tajemniczego zleceniodawcy zadanie. Jest to propozycja nie do odrzucenia, w przeciwnym razie zginie jego córka. Zadanie wprawia Marka Szczuckiego w osłupienie. Ma zostać premierem rządu. Jako szeregowy, choć wpływowy polityk swojej partii, nie widzi takiej opcji przed sobą w ciągu najbliższych lat. Tymczasem nagle dochodzi do zmian, które można by porównać do sytuacji w znanej książce Dołęgi-Mostowicza. Przeszkody jakby same się usuwają na drodze Szczuckiego do wielkiej państwowej kariery.

„Wybrany” to polityczny thriller, więc akcja jest sensacyjna i nie daje nam się nudzić. Jednak w mojej opinii zakończenie rozczarowuje. Z wielkiej chmury mały deszcz. Może dlatego, że fabuła jednak tylko teoretycznie dotyczy naszych realiów.

Print Friendly, PDF & Email