Kto czyta, nie błądzi.

Krzywda

Krzywda Obálka knihy Krzywda
Marek Stelar
kryminał
Filia
2022
książka, mobi, epub
346

Nowe Warpno to małe przygraniczne miasteczko, więc zabójstwo emerytowanej nauczycielki, staje się lokalną sensacją. Ponownie okazuje się, że aspirant Przeworski, który jest w tej mieścinie dzielnicowym, ma intuicję naprowadzającą go na właściwy ślad. A tropy prowadzą do wydarzeń sprzed wielu lat.

Aspirant Dominik Przeworski zadomowił się w Nowym Warpnie. I gdy przychodzi decyzja odwołująca go z tego przymusowego „zesłania”, postanawia zostać. Jednym z powodów jest oczywiście Natalia, ale też pojawia się nowa sprawa. Intuicja podpowiada młodemu policjantowi, że może to być pasjonujące śledztwo. Gdy zostaje zamordowana emerytowana nauczycielka, budzi to wiele emocji w małym miasteczku. Dominik zaś zada sobie pytanie, czy krzywda wyrządzona przed laty, może zaowocować tak dramatycznymi konsekwencjami po kilkudziesięciu latach.

Pozornie sprawa wydaje się prosta. Ofiara przed śmiercią własną krwią napisała nazwisko mordercy. Okazuje się też, że odciski na narzędziu zbrodni pasują do potencjalnego zabójcy. Jednak to wydaje się Dominikowi zbyt trywialnie oczywiste, zaś nazwisko napisane zbyt równo, jak na możliwości umierającej osoby. Gdzie i kiedy ofiara poznała zabójcę, który mieszka po drugiej stronie granicy? Z pomocą przychodzi miejscowy miłośnik historii i po raz kolejny aspirant Przeworski zagłębia się w w wydarzenia sprzed lat.

„Krzywda” zresztą wpisuje się w konwencję pisarską Stelara. W jego powieściach zbrodnie są dobrze umotywowane i kluczem do sukcesu śledczego jest umiejętność uzupełnienia niewiadomych sięgających w przeszłość. Przy tym nie chodzi o pozytywistyczne podejście do psychiki zbrodniarza, którego trzeba zrozumieć. Bo nawet zrozumieć wcale nie znaczy wybaczyć.

Istotą powieści Marka Stelara jest prawdopodobieństwo. Zarówno zbrodniarze, jak i ofiary żyją w określonych realiach. Detektyw również. Im bardziej realistyczny jest świat przedstawiony powieści, tym więcej emocji dostarcza czytelnikowi. Nie chodzi bowiem tylko o rozrywkę, autor pokazuje nam świat, który w zasadzie znamy, ale odkrywa przed nami tajemnice, o których istnienia czasem się domyślamy, lecz poznając dramatyczne losy postaci, nie możemy więcej udawać, że to nas nie dotyczy. Zbrodnia może się zdarzyć wszędzie, a krzywda jest jej siostrą bliźniaczką.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*