Kto czyta, nie błądzi.

Fundacja

Fundacja Obálka knihy Fundacja
Fundacja
Isaac Asimov
science-fiction
Rebis
2021
książka, mobi, epub
204

Naukowiec Hari Seldon przewiduje upadek galaktycznej cywilizacji. Zaczyna więc realizować sprytny plan. Powstaje Fundacja, której oficjalnym zadaniem jest tworzenie Galaktycznej Encyklopedii. Lecz plany Seldona są inne. Aby się powiodły muszą pozostać tajemnicą.

Powieść „Fundacja” autorstwa Isaaca Asimova jest częścią cyklu o tym samym tytule. Chronologicznie jest szóstym tomem. Jednak to od tej powieści w roku 1951 rozpoczęła się historia, która opowiada o przyszłości galaktyki. Część kolejnych powieści dopisał sam autor, a część inni pisarze w późniejszych latach. Dziś zapewne porównywano by „Fundację” do epopei „Gwiezdnych wojen”, ale kolejność była odwrotna. Hari Seldon nie jest głównym bohaterem powieści, choć stanowi osnowę całej fabuły. To genialny matematyk i naukowiec, który opracował teorię psychohistorii, umożliwiającą przewidywanie przyszłych wydarzeń na podstawie zachowania mas ludzkich. Dzięki tej teorii, Seldon stworzył plan, który ma uratować ludzkość przed upadkiem cywilizacji.

Asimov opisuje rozwój Fundacji i jej oddziaływanie na całą galaktykę, w której przeżywane są liczne konflikty, a polityczne intrygi są na porządku dziennym. Fabuła jest intrygująca, a postaci są dobrze zarysowane i realistyczne. Autor umiejętnie tworzy atmosferę zagrożenia, co skutecznie trzyma w napięciu. Ponieważ całość fabuły obejmuje setki lat, nie znajdziemy w książce jednego tylko bohatera. Za to widzimy w jaki sposób kolejne pokolenia żyjące na Terminusie, planecie rządzonej przez tytułową Fundację, rozbrajają kolejne kryzysy cywilizacyjne.

Podsumowując, „Fundacja” to nie tylko klasyczna powieść science-fiction, ale także jedna z najważniejszych książek tego gatunku. Asimov umiejętnie tworzy postaci i fabułę, która wciąga czytelnika na długo. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom science-fiction oraz tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem. Warto dodać, że ta powieść dała autorowi pozycję jednego z wielkiej trójki autorów powieści fantastycznych. Dla porządku wymieńmy dwóch pozostałych, to Arthur C. Clarke i Robert A. Heinlein.

„Fundacja” to fascynujący cykl przygód, które wciągają czytelnika od pierwszej strony. Z drugiej strony, analizując fabułę, można dostrzec, że koncepcja psychohistorii, jest pewnego rodzaju polemiką z antyczną filozofią fatum. Gdy spojrzymy na rzeczywistość oczyma Hariego Seldona, dojrzymy to, czego większość nie chce zobaczyć.

Print Friendly, PDF & Email