Kto czyta, nie błądzi.

Mentalista

Mentalista Obálka knihy Mentalista
Henrik Fexeus, Camilla Läckberg
kryminał, thriller
Czarna Owca
2022
książka, mobi, epub
680

W centrum Sztokholmu zostaje znaleziona tzw. magiczna skrzynia ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami. Policja staje wobec pytania: czy ma do czynienia z nieudaną sztuczką magiczną, czy z brutalnym morderstwem? Inspektor Mina Dabiri, która prowadzi śledztwo, zwraca się z prośbą o pomoc do Vincenta Waldera, mentalisty, eksperta od mowy ciała i świata iluzji.

Mina Dabiri jest policjantką o specyficznych właściwościach umysłowych, ale jest dotknięta czymś w rodzaju nerwicy natręctw na tle mikrobów. Gdy policja stanęła wobec wyjątkowo dziwnego zabójstwa, Mina prosi o pomoc Vincenta Waldera. Vincent to mentalista. Ekspert od ludzkich zachowań, odgadywania myśli i przewidywania tego, co trudno przewidzieć. Ta dwójka bardzo dobrze się rozumie. Pewnie dlatego, że prócz przenikliwego umysłu Vincent również ma pewne zwyczaje dziwne dla większości ludzi.

Ta powieść to nie tylko kryminał. To również przenikliwa analiza szwedzkiego społeczeństwa i ciekawa obserwacja ludzi, którzy w jakiś sposób różnią się od większościowej normy. „Mentalista” to również wnikliwe studium pracy specjalnej grupy policyjnej, którą powołano w celu rozwiązania tej sprawy. Wkraczając w świat przedstawiony tej powieści, musicie pozostawić swe wyobrażenia o powieści kryminalnej. To będzie prawdziwy rollercoaster do ostatniej strony.

Można symulować ludzkie uczucia, jeśli wie się, że tak trzeba.

Czytając tę powieść, zaczniecie się zastanawiać, co jest normalne, a co nie. Być może dojdziecie do wniosku, że wasze dotychczasowe poglądy wymagają gruntownego przewartościowania. Czy przyznacie się przed samymi sobą, że przecież wszyscy coś udajemy? Że całe nasze życie jest pewnego rodzaju społeczną grą? Vincent Walder niejednokrotnie odkryje przed czytelnikiem tajemnice, których być może wcale by nie chciał znać.

Odkrycie skomplikowanej gry, w którą wciąga policyjny zespół nieprzewidywalne zachowanie patologicznego mordercy, nie będzie proste. Wszystkie bowiem zabójstwa mają coś wspólnego z iluzją i magią. Jednym słowem z tym, czym Walder zajmuje się w swej medialnej działalności. Książka będzie was trzymać w napięciu aż do ostatnich stron.

Print Friendly, PDF & Email