Kto czyta, nie błądzi.

Sense8

Sense8 Obálka knihy Sense8
Lana Wachowski, Lilly Wachowski, J. Michael Straczynski
fantastyka, sensacja
Netflix
serial (2 sezony)
Lana Wachowski, Lilly Wachowski, Tom Tykwer, James McTeigue, Dan Glass
Brian J. Smith, Tuppence Middleton, Aml Ameen, Bae Doona, Miguel Ángel Silvestre, Tina Desai, Max Riemelt, Jamie Clayton
Lana Wachowski, Lilly Wachowski, J. Michael Straczynski, Deepak Nayar

Połączona parapsychicznie grupa ludzi musi ustrzec się przed tymi, którzy traktują ich jako zagrożenie dla całej cywilizacji i porządku świata. Ósemka szczególnych osób (stąd sense8), walczy z międzypaństwową tajną organizacją OOB, która chce ich zniszczyć.

„Sense8” to serial science-fiction w stylu „Matriksa”. Realne przeplata się z nierealnym. Za powstanie i kształt serialu odpowiedzialne są siostry Wachowskie, J. Michael Straczynski oraz Tom Tykwer. Akcja serialu skupia się na ośmiu osobach z różnych zakątków świata, które zaczynają doświadczać dziwnych wizji oraz niesamowitych zdolności połączenia umysłów. Riley jest didżejką w Londynie, Will policjantem w Chicago, a Lito – meksykańskim aktorem. Jest jeszcze transpłciowa Nomi, afrykański kierowca Capheus, Kala Rasal z Indii, która ma wyjść za mąż, Wolfgang z Niemiec. Każdy z ośmiu bohaterów ma swoją indywidualną osobowość i problemy, z którymi musi się zmierzyć.

Serial porusza wiele ważnych tematów, takich jak równość, tolerancja, miłość, przyjaźń, rodzina i więź między ludźmi. Chwilami można mieć wrażenie, że to przede wszystkim dydaktyczna opowieść skłaniająca do tolerancji wobec innych orientacji seksualnych, osób trans i w ogóle wobec ludzi, którzy niezupełnie odnajdują się w świecie. Niestety momentami wieje nudą. Cała fabuła oparta jest na stereotypach i kolejne opowieści są podręcznikowo powierzchowne.

Serial wyróżnia się piękną, zróżnicowaną oprawą wizualną oraz muzyką, która idealnie wpasowuje się w nastrój poszczególnych scen. Jednak to jeden z niewielu komplementów. Odcinki „Sense8” miały być pełne akcji i napięcia, lecz to nie wyszło. Serial nijak nie umywa się do „Matriksa”. Ani nawet do Atlasu chmur Na szczęście wraz z biegiem akcji odkrywamy różnorodność postaci, które zaczynają nas przekonywać. Dzięki „Sense8” możemy zobaczyć, jak ważna jest wzajemna pomoc i wsparcie. A także jak wiele różnych kultur i stylów życia może się ze sobą łączyć.

Serial nie zdobył zbyt wielkiej widowni, ale miał swoich gorących fanów. Dzięki temu produkcja anulowana przez Netfliksa po dwóch sezonach, doczekała się odcinka finałowego. W zasadzie był to pełnometrażowy film, który miał domknąć wszystkie wątki i zakończyć fabułę. Jednak to również budzi wątpliwości.

Print Friendly, PDF & Email