Kto czyta, nie błądzi.

Dziewięć

Dziewięć Obálka knihy Dziewięć
Wściekłe psy
Mieczysław Gorzka
kryminał
Bukowy Las
2021
książka, epub, mobi
464

Porwana zostaje nastoletnia córka znanej wrocławskiej milionerki Kobieta wynajmuje prywatną agencję detektywistyczną Adama Markiewicza. Współpracować z policją nie chce. Nadkomisarz Marcin Zakrzewski nie zajmuje się początkowo tą sprawą pomimo, że prywatnie prosi go o to matka nastolatki. Gdy jednak zaczyna się interesować sprawą, odkrywa jak skomplikowane układy i gra interesów zarówno matki, jak i policji za tym stoi. Okazuje się też, że porwanie przypomina dawne zbrodnie sprzed ośmiu lat.

„Dziewięć” to kryptonim sprawy, która toczyła się kilka lat wcześniej. Morderca porywał nastolatki, a po dziewięciu dniach od porwania znajdowano ich zwłoki. Sprawca został zastrzelony podczas akcji i sprawę zamknięto. Współcześnie porwana zostaje Karolina, córka wrocławskiej milionerki. Modus operandi sprawcy jest bardzo podobny. Nadkomisarz Zakrzewski początkowo nie zajmuje się tą sprawą. Jednak przyglądając się śledztwu oraz działaniom prywatnej agencji detektywistycznej, ma wrażenie, ze nikomu nie zależy na odnalezieniu dziewczyny żywej.

Z biegiem czasu okazuje się, że nawet matka miałaby swój interes w tym, by Karolina nie odnalazła się żywa. Zakrzewski, włączając się w końcu w śledztwo, odkrywa nawet nieczyste interesy samej policji. Nie mówiąc już nawet o dziwnych działaniach agencji detektywistycznej, która jest głównym graczem w tej sprawie. Zaskakujące zwroty akcji w tej książce nie pozwolą się nudzić podczas lektury. Zgodnie ze starym policyjnym porzekadłem, tylko martwi nie kłamią. Zaś postacie występujące w tej powieści kłamią bez przerwy.

„Dziewięć” to doskonały kryminał, który zdecydowanie warto polecić. Podobnie jak we wcześniejszych powieściach, imponuje realizm w przedstawieniu tła wydarzeń i rzeczowe rysowanie postaci. Także tych drugoplanowych. Marcin Zakrzewski to chyba jeden z ciekawszych bohaterów policyjnych we współczesnej literaturze kryminalnej. Jest nie tylko doskonałym detektywem, ale też postacią interesującą psychologicznie. Mieczysław Gorzka uczynił Marcina Zakrzewskiego bohaterem wcześniejszego cyklu „Cienie przeszłości”. Dlatego w kolejnych powieściach widzimy bohatera jak zmienia się i jak rozwiązuje kolejne problemy.

Print Friendly, PDF & Email