Autorski przewodnik kulturalny

Polowanie na psy

Polowanie na psy Obálka knihy Polowanie na psy
Wściekłe psy
Mieczysław Gorzka
kryminał
Bukowy Las
2021
książka, epub, mobi
488

Po raz kolejny spotykamy komisarza Marcina Zakrzewskiego, którego czytelnicy znają już z poprzednich książek autora. Jak zwykle fabuła sięga w przeszłość. Tym razem bardzo odległą. Zamordowane zostaje starsze małżeństwo. Śledztwo zaczyna prowadzić kapitan Marek Piekło wraz z sierżantem Tadeuszem Majerem. Piekło jest alkoholikiem i początkowo wcale nie ma ochoty na skomplikowane dochodzenie i naciski SB. Jednak zaczyna się stan wojenny i nie ma wielkiego wyboru.

„Polowanie na psy” to fabuła dość charakterystyczna dla autora. Cała rzecz zaczyna się tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Kapitan Marek Piekło i sierżant Tadeusz Mejer prowadzą bardzo trudne śledztwo w sprawie morderstwa pewnego małżeństwa. Śledztwo niestety nie kończy się sukcesem. Po latach z tą samą zagadką musi się zmierzyć komisarz Marcin Zakrzewski. Ktoś zaczyna zabijać policjantów. Pierwsze zabójstwo wygląda na przypadkowe.

Jednak już wkrótce giną kolejni funkcjonariusze i Zakrzewski dochodzi do wniosku, że jest to właśnie „polowanie na psy”. Ofiarą tajemniczego mordercy może paść każdy policjant i tak się dzieje. Morderca grozi, że nie zatrzyma się, póki nie zostanie rozwiązana zagadka z 1981 roku. Giną kolejni ludzie, w tym policjanci z zespołu Zakrzewskiego. Atmosfera we wrocławskiej komendzie staje się gęsta.

Mieczysław Gorzka – jak zwykle – doskonale łączy wątki z przeszłości ze współczesnymi. Choć od początku wiemy, że dawne śledztwo nie zakończyło się sukcesem, to dwutorowo prowadzona narracja trzyma czytelnika w napięciu. Kiedyś dojdzie do konfrontacji dawnych i obecnych śledczych i to też będzie zaskakujący moment. Książka jest pasjonująca i nie sposób oderwać się od lektury. Niewątpliwym atutem jest umiejętność autora do rysowania sugestywnego i realistycznego tła wydarzeń. Nie chodzi tylko o samą zagadkę kryminalną, ale także o okoliczności wydarzeń, które również wciągają.

Print Friendly, PDF & Email