Kto czyta, nie błądzi.

Histeria

Histeria Obálka knihy Histeria
Izabela Janiszewska
kryminał
Czwarta Strona
2020
książka, epub, mobi
400

"Histeria" jest kontynuacją dobrze przyjętej powieści "Wrzask" Izabeli Janiszewskiej. Dwoje bohaterów usiłuje znaleźć rozwiązanie kryminalnej zagadki. Komisarz policji i niezależna reporterka. Czy tym razem uda im się unieszkodliwić niebezpiecznego seryjnego mordercę?

„Histeria” to kontynuacja historii opowiedzianej w powieści Wrzask. Policjant i reporterka. Może niezbyt odkrywcze zestawienie bohaterów, ale w budowaniu intrygi kryminalnej się sprawdza. Larysa Luboń trafia na ślad tajemniczego osobnika w masce, który terroryzuje mieszkańców Warszawy. Straszy, niszczy mienie, ale nie czyni poważniejszej krzywdy. Jednak reporterka zastanawia się, czy może on też być od dawna poszukiwanym mordercą. Jej działania stają się ryzykowne.

Komisarz zaś nie może zapomnieć o porażce. O tym, że nie udało mu się złapać groźnego seryjnego mordercy. Jednak nie można zatonąć w przeszłości, gdy pojawiają się nowe wyzwania. Tym razem zostaje zamordowana kobieta na warszawskim Ursynowie. Bohaterowie książki muszą stanąć wobec bardzo poważnych wyzwań. To nie tylko wątek kryminalny ma znaczenie.

Bardzo dramatyczna jest też historia dawnego pracodawcy i przyjaciela Larysy, który po śmierci żony stacza się w alkoholizm i otchłań samozniszczenia. „Histeria” pod względem konstrukcji postaci znacznie przewyższa poprzedni tom. Postacie są psychologicznie dobrze umotywowane i obok świetnej narracji stanowi to dużą zaletę powieści. Bohaterowie Janiszewskiej wyraźnie dojrzewają, zmieniają się, nie są statyczni. A to wielka zaleta literatury, jeśli czytelnika potrafią zaskoczyć, zainteresować różne postaci.

Autorka sugestywnie przekonuje czytelnika, że wszystkie wydarzenia w życiu, wszystkie decyzje mają swoje konsekwencje. Postępowanie jednych postaci, wpływa na losy kolejnych. To wydawałoby się jest truizm, ale warto o nim mówić.

Print Friendly, PDF & Email