Kto czyta, nie błądzi.

Ukryci

Ukryci Obálka knihy Ukryci
Marek Stelar
thriller
Filia
2022
książka, epub, mobi
368

Piętnastoletni syn Marty Sygit znika z samochodu podczas, gdy ona robi zakupy. Nie byłoby to może dziwne, gdyby nie to, że jest niepełnosprawny. Po wypadku sprzed paru lat jest sparaliżowany. Chłopak znika, ale jego wózek inwalidzki zostaje w samochodzie. Policja łączy to zniknięcie z innymi o podobnym charakterze.

Tym razem Marek Stelar proponuje nam całkiem inną powieść. „Ukryci” to rasowy thriller, w którym napięcie wciąż rośnie, a zwroty akcji nie pozwalają na spokojniejszy oddech. Bohaterką jest Marta Sygit, której piętnastoletniego syna porwano. Gdy zgłasza porwanie policjantom, ci reagują lekceważąco, dopóki nie dowiedzą się, że porwany jest osobą niepełnosprawną. Z Martą spotyka się policjant, który informuje ją, że podobnych porwań było już kilka, a wszystkie łączy fakt, że porywano dzieci niepełnosprawne.

Kilka dni później Marta spotyka ojca jednego z porwanych chłopców. To zamożny biznesmen, który mając prawie nieograniczone środki, angażuje w sprawę najwybitniejszych specjalistów. Prócz znanego amerykańskiego behawiorysty jest też wybitny psychiatra z Polski. Ma wydobyć ważne informacje ze świadka, który doznał całkowitej amnezji. Być może jest szansa uratowania porwanych dzieci. Eksperci zatrudnieni przez Marka Bielawskiego twierdzą bowiem, że porwane dzieci wciąż żyją. Jednak napięcie rośnie, bo czas gra na korzyść przestępcy.

„Ukryci” nie są powieścią bez wad. Przesadzone zostały możliwości hipnozy, które w powieści stają się rodzajem deus ex machina. Lecz nie oszukujmy się, ten sam motyw występował w wielu wybitnych thrillerach. A przecież hipnoza jest intrygującym zjawiskiem. Mam też pretensje o pewne niedociągnięcia w zakresie realiów świata przedstawionego. Zwykle Stelar dbał o nie perfekcyjnie, a tu czasem przypominają szkic.

Jednak są też plusy. Akcja jest wartka i od książki nie sposób się oderwać. Zastosowanie dwutorowej narracji jest zabiegiem wzmacniającym intrygę i angażuje czytelnika. Postacie są interesujące psychologicznie, a główna bohaterka jest postacią szczególnie interesującą. Akcja wydaje się ekstremalnie nieprawdopodobna, ale rozgrywa się z konsekwencją, która każe nam uwierzyć w sens wydarzeń. Zresztą, wiemy, iż rzeczywistość potrafi wymyślać jeszcze bardziej dziwne scenariusze. A zatem czy we współczesnym świecie coś nas jeszcze może zaskoczyć? Tak. Marek Stelar zaskoczy was na pewno.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarz do “Ukryci”

Możliwość komentowania została wyłączona.