Autorski przewodnik kulturalny

Przeznaczenie

Przeznaczenie Obálka knihy Przeznaczenie
Robert A. Heinlein, Michael Spierig, Peter Spierig
science fiction, dramat
Netflix
2014
film
Michael Spierig, Peter Spierig
Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor
Michael Spierig,

W latach 80 odkryto możliwość podróży w czasie. Tajna rządowa agencja, mając na celu zapobieganie przyszłym przestępstwom, wysyła specjalnego agenta, by uchwycił przestępcę i nie dopuścił do przestępstwa.

Zaczyna się banalnie. Agent tajnej rządowej komórki, korygowanie teraźniejszości za pomocą ingerencji w przeszłość. Zupełnie jak w przeciętnym „Strażniku czasu”, w którym sztukami walki popisywał się z -Jean-Claude Van Damme. Jednak szybko przekonujemy się, że tym razem będzie inaczej. „Przeznaczenie” to film oparty na opowiadaniu Roberta A. Heinleina „All you zombie” („Wszyscy wy zmartwychwstali…”) z 1959 roku. Kim jest ten autor w literaturze science fiction, raczej nie trzeba wyjaśniać

Kwestia podróży w czasie doczekała się wielu ciekawych hipotez. Wystarczy wspomnieć choćby słynny paradoks dziadka, który w swoim założeniu niszczy możliwość dokonania jakichkolwiek zmian w dokonanej już przeszłości. Jednak większość dzieł z zakresu fantastyki naukowej ignoruje zasadę samospójności Nowikowa, film „Przeznaczenie” również. Zakłada bowiem możliwość zmiany linii świata.

Paradoks pętli czasu przedstawiony w filmie jest nie tylko szczególnie zaskakujący, ale też dramatyczny. Nie sposób powiedzieć o tym coś więcej bez popsucia przyjemności oglądania. Dlatego zakończmy informację o filmie, że zobaczymy w nim dwie niesamowicie sugestywne kreacje. Sarah Snook jest znana z kultowego już serialu Sukcesja, w tym filmie gra kluczową postać Jane. Ethan Hawke to aktor, którego przedstawiać nie trzeba. Prezentował doskonałe kreacje aktorskie w bardzo różnych filmach od westernów (remake „Siedmiu wspaniałych” z 2016 roku) po klasykę („Hamlet” z 2000 roku).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*