Autorski przewodnik kulturalny

Pamiętnik diabła

Pamiętnik diabła Obálka knihy Pamiętnik diabła
Kuba Sobański
Adrian Bednarek
kryminał, dreszczowiec
Novae Res
2017
książka, epub, mobi
440

Książka rozpoczyna się jak relacja z życia zamożnych studentów w wielkim mieście. Imprezy, puby i dyskoteki. Alkohol i narkotyki. Szybko jednak czytelnik dowiaduje się, że główny bohater i narrator zarazem jest nie tylko rozrywkowym studentem prawa, duszą towarzystwa i podrywaczem. Ma także drugą, bardzo mroczną stronę. Jest seryjnym zabójcą.

“Pamiętnik diabła” to literacki debiut Adriana Bednarka sprzed zaledwie dwóch lat. Jeśli ktoś ma zamiar wgłębić się w twórczość tego pisarza, to powinien zacząć właśnie od tej książki. Bohater powieści – Kuba Sobański – jest młodym studentem prawa, lecz w przeciwieństwie do wielu innych jest już dobrze urządzony. Ma mieszkanie w Krakowie, luksusowy samochód i piękną dziewczynę. Jest obiektem zazdrości wielu innych, którym się aż tak w życiu nie poszczęściło.

A jak jest naprawdę? Bardzo szybko dowiadujemy się, że przystojny, miły i bystry student skrywa mroczną tajemnicę, która bezpośrednio wiąże się z jego dzieciństwem. Kuba jest seryjnym mordercą. Jak wielu innych jest bezradny wobec wewnętrznej siły, która każe mu zabijać. Jednak nie widzimy też żadnej chęci uwolnienia się od demonów. Ponieważ bohater jest jednocześnie narratorem powieści, czytelnik ma wgląd w jego najskrytsze myśli. A to nie jest łatwe.

Z jednej strony obserwujemy Kubę i jego kolejne ofiary, z drugiej widzimy bezradność policji, która pojawia się przy każdym kolejnym morderstwie. A z drugiej strony mamy zwyczajne studenckie życie, częste imprezy oraz wspomaganie zabawy kokainą i alkoholem. Pomimo wartkiej akcji i dobrze zbudowanej fabuły, to nie jest przyjemna rozrywkowa lektura. “Pamiętnik diabła” to pasjonująca, ale też szokująca książka, która nie należy do łatwych. A na dodatek chcąc poznać całą historię, będziemy musieli przeczytać cztery tomy cyklu.

Trzeba przyznać, że debiut Adriana Bednarka jest zaskakująco dojrzałym dziełem. Poza drobnymi potknięciami nie ma się do czego przyczepić. Autor bardzo dba o logikę wydarzeń i stara się by prawdopodobieństwo psychologiczne bohatera było dla czytelnika przekonujące. Można mieć niewielkie zastrzeżenia do zbytniej konturowości żeńskich postaci. Z drugiej strony pamiętajmy, że bohater jest jednocześnie narratorem. Postaci kobiet widzimy jego oczami. Kuba Sobański ma więc na swój własny temat lepsze zdanie, niż powinien. A gdy to zrozumiemy, zaczynamy też mieć nadzieję, że pasmo sukcesów seryjnego zabójcy kiedyś wreszcie się skończy.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code