Kto czyta, nie błądzi.

Metro 2033

Metro 2033 Obálka knihy Metro 2033
Dmitry Glukhovsky
fantastyka, postapokalipsa
Insignis
2018 (pierwsze wydanie 2010)
książka, epub, mobi
578

Rosyjska powieść postapokaliptyczna. Akcja rozgrywa się w 2033 roku, dwadzieścia lat po totalnej wojnie atomowej, która zniszczyła istniejące państwa, zaś Ziemię zamieniła w radioaktywną pustynię. Nieliczni ludzie schronili się pod ziemią na stacjach i tunelach moskiewskiego metra, gdzie wkrótce powstały różne społeczności, w miniaturze oddające problemy, które i przed wojną się pojawiały.

Mieszkańcy metra hodują grzyby, które nie potrzebują światła słonecznego. Hodują też świnie i kury. Życie toczy się w ciemności, słabo rozświetlanej przez rozmaite lampy zasilane elektrycznością z niewielkich generatorów. Jednak zbyt niska, w stosunku do potrzeb, moc powoduje, że jedynie słabe, awaryjne oświetlenie towarzyszy ludziom na co dzień. Większość przedmiotów codziennego użytku dostarczana jest przez nielicznych ludzi zwanych stalkerami. Poza żywnością mieszkańcy metra w zasadzie niczego nie produkują. Pomiędzy stacjami odbywa się handel wymienny, a walutą są naboje. Oto świat powieści „Metro 2033”.

Takie uniwersum postapokaliptyczne, stworzone przez rosyjskiego autora Dmitrija Głuchowskiego, jest tłem ukazującym przygody głównego bohatera o imieniu Artem. Zwykle „Metro 2033” określane jest jako wynik fascynacji autora grami komputerowymi i pisarzami takimi, jak bracia Strugaccy i Stanisław Lem. Oczywiście można dopatrywać się podobieństwa wędrówki bohatera po tunelach metra do platformówki, w której gracz musi przejść rozmaite kolejne plansze i zachować życie. Z powieści braci Strugackich autor zapożyczył postacie stalkerów. To słowo znaczy coś innego niż dziś w realnym świecie. Byli to ludzie, którzy udawali się na powierzchnię by zdobyć rozmaite artefakty upadłej już cywilizacji.

Jednak można też spojrzeć na przygody Artema nieco szerzej. Bohater jest jak Odyseusz. Wyrusza z rodzimej stacji WOGN. Stacza wiele bitew, walczy z potworami, a potem chcąc wrócić do domu, musi pokonać wiele trudności. Jednak to nie wszystko. Świat w tej powieści ma też swoich Elojów i Morloków, niczym w wehikule czasu Wellsa. Sygnalizuję te tropy literackie, żeby ukazać złożoność tej pozornie tylko prostej książki, z pozornie liniową fabułą. W uniwersum metra nadal też istnieją wszystkie koszmary ludzkości w postaci chorych ideologii. Jest stacja komunistów, jest lewacka komuna imienia Che Guevary. A także Czwarta Rzesza, która wyznaje rasizm i czci Hitlera. Jest wreszcie zdziczała społeczność, która wierzy w Wielkiego Czerwia i dopuszcza kanibalizm.

Print Friendly, PDF & Email