Autorski przewodnik kulturalny

Szadź

Szadź Obálka knihy Szadź
Igor Brejdygant
kryminał, dreszczowiec
Marginesy
2017
książka, epub, mobi
416

Wczesnym rankiem zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Na miejscu zbrodni pojawia się komisarz Agnieszka Polkowska, która zwraca uwagę na pewne szczegóły świadczące o tym, że jest to zbrodnia z premedytacją dokonana niestandardowym narzędziem, a zwłoki zostały w pewien szczególny sposób ułożone. Intuicja podpowiada jej, że może to być ofiara seryjnego zabójcy.

„Szadź” to jeden z najbardziej intrygujących kryminałów współczesnych. Po pierwsze, główną bohaterką jest kobieta. Policjantka Agnieszka Polkowska nie jest wzorem wszelkich cnót. Nie jest komisarzem, którym by się chciała chwalić komenda policji podczas konferencji prasowych. A powodów jest kilka. Pani komisarz jest wymagająca wobec podwładnych i współpracowników i to w sposób często określany słowem „upierdliwa”. W męskim świecie policjantów powoduje problemy i jest przyczyną zdenerwowania kolegów. Jest na dodatek inteligentniejsza od większości z nich, a to już trudno wybaczyć.

*

Polkowska nie bardzo też pasuje do kreowanej ostatnio oficjalnej wizji świata. Jej małżeństwo legło w gruzach dawno temu, gdy mąż przyłapał ja na zdradzie z kobietą. Aby uniknąć wyniszczającej walki podczas sprawy rozwodowej, Agnieszka zdecydowała się zerwać nie tylko małżeństwo, ale i usunąć się z życia córki. Teraz ma do rozwiązania nie tylko mrożącą krew w żyłach zagadkę kryminalną. Musi też uporządkować swe relacje osobiste i stosunki z dorosłą już córką.

Nagie zwłoki leżały na wznak z rozrzuconymi na boki ramionami. Gdyby nie zsinienie i widoczne już miejscami od spodu rozszerzające się plamy opadowe, na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ta młodziutka dziewczyna z jakiegoś powodu położyła się nago na leśnej ściółce i zasnęła. Po chwili Agnieszka zauważyła jednak, że kończyny i głowa ofiary, choć przylegały do ciała, były od niego odcięte.

Gdy wczesnym rankiem Agnieszka Polkowska przybywa na miejsce znalezienia zwłok młodej dziewczyny, nie przypuszcza, że będzie miała do czynienia ze sprawą, która wiąże się z jej przeszłością. Jednak od razu spostrzega, że miejsce znalezienia ciała młodej dziewczyny nie jest miejscem zbrodni. Widzi też, że zwłoki zostały celowo ułożone w określony sposób. Szybko pojawiają się nowe tropy i nowe morderstwa. Wszystko układa się w makabryczną, ale logiczną całość.

„Szadź” to zdecydowanie jeden z najciekawszych kryminałów ostatnich lat i warto go polecić. To powieść wielowymiarowa i nieoczywista. Spodoba się nie tylko zaprzysięgłym miłośnikom gatunku.

Print Friendly, PDF & Email