Autorski przewodnik kulturalny

Retribution

Retribution Obálka knihy Retribution
Alberto Marini
thriller
Netflix
2015
film pełnometrażowy
Dani de la Torre
Luis Tosar, Elvira Mínguez, Javier Gutiérrez, Paula del Río, Pedro Alonso
Juan Carlos Caro, Emma Lustres, Mercedes Gamero, Borja Pena

Główny bohater, Carlos (Luis Tosar) jest dyrektorem banku i prowadzi spokojne życie życie. Tego dnia wsiada do samochodu z zamiarem odwiezienia dzieci do szkoły. Chwilę później mężczyzna odbiera anonimowy telefon od szantażysty, który grozi zdetonowaniem ładunku wybuchowego zainstalowanego w samochodzie. Żeby uratować siebie i dzieci, Carlos musi spełnić żądania terrorysty.

El desconocido to pierwotny tytuł filmu hiszpańskiego, który jest przedmiotem recenzji. Jednak do światowej dystrybucji trafił pod tytułem angielskim „Retribution”. Nie był to najszczęśliwszy zabieg Netflixa, bowiem ta sama platforma oferuje też miniserial pod tym samym tytułem, wcześniej znany jako „One of Us„. Na dodatek amerykańscy producenci rozważali nakręcenie remake’u, którego gwiazdą miał być Liam Neeson.

Carlos jest dyrektorem banku, zajęty swoją pracą i karierą. Nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi do spraw rodzinnych, ale pewnego pechowego dnia odwozi dzieci do szkoły. Nieszczęśliwie nie wzbudza jego podejrzeń fakt, że samochód był otwarty. Kiedy wraz z dwójką dzieciaków wsiada do auta i rusza na ulice miasta A Coruña, dzwoni do niego ktoś z podrzuconego w aucie telefonu. Okazuje się, że w samochodzie jest bomba. Carlos zaś ma wykonać polecenia terrorysty. Ma zebrać ogromną sumę pieniędzy, część z nich ma być w gotówce. Inaczej zginie on i dzieci.

Tytuł „Retribution” nie jest przypadkowy. Akcja thrillera wiąże się z ważnym problemem społecznym. Kryzys finansowy w Hiszpanii sprawił, że wielu ludzi straciło nie tylko majątki, ale domy i mieszkania. Jednym z takich ludzi jest terrorysta, którego żona w po utracie mieszkania popełniła samobójstwo. Mamy więc sytuację niejednoznaczną. Na dodatek policja podejrzewa Carlosa i tylko jedna policjantka domyśla się prawdy. Akcja jest wartka, trzyma w napięciu, a jednocześnie zmusza do refleksji.

Print Friendly, PDF & Email