Kto czyta, nie błądzi.

Rekursja

Rekursja Obálka knihy Rekursja
Blake Crouch
thriller fantastyczny
Zysk i S-ka
2019
książka, epub, mobi
366

Detektyw Barry Sutton przypadkiem znajduje się najbliżej miejsca wezwania. Próbuje odwieść kobietę od samobójstwa. Nie udaje mu się, kobieta skacze z wieżowca na Manhattanie. Samobójczynię dosięgła nowa choroba znana pod nazwą Zespół Nieprawdziwych Wspomnień. Obciążenie psychiczne spowodowane przez ZNW dla wielu ludzi jest zbyt duże, by mogli je wytrzymać. Tak zaczyna się jedna z najbardziej niepokojących książek roku 2019.

Znacie paradoks dziadka? To jeden z najsłynniejszych paradoksów w fantastyce. Jeśli ktoś uda się do przeszłości i zabije swojego dziadka, zanim się narodzi jego ojciec, to on sam się nie urodzi. A w takim wypadku dziadek nie zostanie zabity, więc jego wnuk się urodzi i cofnie do przeszłości, by zabić dziadka. To coś jak słynne pytanie dotyczące Boga. Czy Bóg wszechmogący jest w stanie stworzyć tak ciężki kamień, by sam nie mógł go podnieść? Powieść Blake’a Croucha „Rekursja” opowiada o pokonywaniu granic czasu.

Podróże w czasie to jeden z najbardziej nośnych tematów fantastyki. O ile nie wszyscy znają powieść „Wehikuł czasu” Herberta George’a Wellsa, to filmy takie jak „Powrót do przyszłości” czy „Terminator” stały się ikonami popkultury. W literaturze fantastycznej podróże w czasie mają rozmaite aspekty. Od prób zmiany własnego przeznaczenia, po chęć zmiany teraźniejszości. Ponieważ teoria względności wprowadziła nowe aspekty dotyczące upływu czasu, znalazło to też odbicie w fantastyce.

Teoria rekursji

Koncepcja pokonywania barier czasu w powieści „Rekursja” jest zaskakująca. Pojedyncze cofnięcie się w czasie jest odczuwalne przez wszystkich. Osoba, która cofa się do jakiegoś momentu, kończy bieżącą nić czasu i musi w niej umrzeć. Ta nić czasu kończy się dla wszystkich, ale o tym nie wiedzą. A dokładniej nie wiedzą do pewnego momentu. Gdy pojawia się zbyt wiele zmian w czasie, pojawia się właśnie ZNW, jako konsekwencja. Tak zwane martwe wspomnienia dotyczą zakończonych linii czasu. Dla wielu osób były one dostatecznie inne, by to stało się problemem.

Czy policjant Barry Sutton i doktor Helena Smith, których zetknął przypadek, uratują świat od katastrofy? Bo tak, świat zmierza ku ostatecznej katastrofie i dezintegracji. Czytając tę książkę nie sposób oprzeć się wrażeniu, że postęp nauki i techniki, to często bomba z opóźnionym zapłonem. Apokalipsa jeszcze się nie wydarzyła, ale być może już została zaprogramowana. „Rekursja” to jedna z najlepszych powieści 2019 roku. Pokonuje nie tylko bariery czasu, ale i bariery gatunków literackich.

Print Friendly, PDF & Email