Autorski przewodnik kulturalny

Jedno z nas

Retribution Obálka knihy Retribution
Netflix, BBC One
2016
miniserial
William McGregor
Georgina Campbell, John Lynch, Juliet Stevenson, Joseph Dempsie, Joanna Vanderham
Colin Wratten, Christopher Aird

Zaledwie dwa tygodnie po ślubie Adam i Grace zostają zamordowani. Oboje pochodzili z małej miejscowości w Szkocji. Ich rodziny żyły od lat obok siebie. Przeżywają ogromna tragedię. Wieczorem w pobliżu ich domów trafia ktoś, kto ma związek z zabójstwem. Młody mężczyzna ma wypadek, a rodziny z telewizji dowiadują się, że to podejrzany o zabójstwo. Gdy dowiadują się, że ranny to być może zabójca, zamykają go w stodole, a rano okazuje się, że podejrzany już nie żyje. Tak rozpoczyna się miniserial prezentowany początkowo w telewizji BBC pod tytułem "One of Us".

Jedno z nas. Taki początkowo tytuł nosił serial wyprodukowany przez BBC One. Tytuł oczywisty i nawiązujący do klasyki kryminału. Motyw, który pojawił się w wielu klasycznych kryminałach. Niewielka grupa w różny sposób powiązanych ze sobą osób i trup. Ktoś z nich popełnił morderstwo. W tym wypadku najpierw dowiadujemy się, że zamordowano młode małżeństwo w Edynburgu. Zaledwie dwa tygodnie po ich ślubie. Adam i jego żona Grace, która była w zaawansowanej ciąży, nie żyją. Lokalna policja zawiadamia rodziny, które żyją tuż obok siebie na prowincji, u podnóża gór.

Tego samego wieczoru rozpętała się ogromna burza, a podejrzany o tę zbrodnię narkoman i schizofrenik dokonuje rozboju i kradnie luksusowe auto. Jakiś czas potem samochód wypada z szosy tuż obok domu rodziców Grace i drugiego w którym mieszka rodzina Adama. Mieszkańcy usiłują mu pomóc, ale wkrótce dowiadują się z telewizji, że to prawdopodobny morderca ich krewnych. Postanawiają rannego mężczyznę przetransportować do klatki w stodole. Ten zaś rano już nie żyje. W nocy ktoś poderżnął mu gardło.

Wszyscy mają tajemnice

Krąg podejrzanych jest niewielki. Któreś z nich to musiało zrobić, nocna ulewa i podtopienia wykluczają inną możliwość. Dwie rodziny żyjące od lat obok siebie teraz mają wzajemne podejrzenia wobec siebie. Z drugiej strony uznają, że morderca zasłużył na taki los. Postanawiają ukryć zwłoki i samochód

Policja stanie przed trudnym zadaniem kryminalnym. Sytuację komplikuje fakt, że w obu rodzinach od lat nawarstwiały się tajemnice, problemy i wzajemne pretensje. Nawet kierująca śledztwem policjantka ma wiele do ukrycia. Zagadka kryminalna jest oczywiście pasjonująca, ale ważniejsze są charaktery bohaterów, ich przeżycia i emocje. Serial składający się z czterech godzinnych odcinków trzyma w napięciu do samego końca.

Print Friendly, PDF & Email