Autorski przewodnik kulturalny

Cloverfield Lane 10

Cloverfield Lane 10 Obálka knihy Cloverfield Lane 10
fantastyka, thriller
HBO
2016
film
Dan Trachtenberg
John Goodman, Mary Elizabeth Winstead, John Gallagher Jr.
J.J. Abrams, Lindsey Weber

Młoda kobieta Michelle opuszcza swego partnera, pakuje najpotrzebniejsze rzeczy, wsiada do samochodu i udaje się w podróż. Niestety po drodze ma wypadek, traci przytomność i budzi się w jakimś podejrzanym miejscu. Gospodarz tego miejsca, Howard, informuje ja, że uratował jej życie i znajduje się w bunkrze, bo na powierzchni doszło do jakiegoś ataku. Być może atomowego lub chemicznego...

John Goodman jest aktorem komediowym, któremu sławę przyniosła najpierw rola w sitcomie Roseanne, a potem rola Freda Flinstona w aktorskiej wersji „Jaskiniowców”. Rola w „Cloverfield Lane 10” komediowa jednak nie jest. Aktor odtwarza postać farmera Howarda, który przez lata budował przeciwatomowy schron, choć zimna wojna dawno się skończyła. Okazuje się, że schron się przydał, ale Howard jest postacią mroczną i tajemniczą.

Mary Elizabeth Winstead to aktorka, która ostatnio zagrała w mrocznym i nietuzinkowym filmie akcji, rozgrywającym się w Japonii. W filmie „Kate” zagrała tytułową rolę, jako partnera mając Woody Harrelsona. Wcześniej widzowie kojarzyli ją z ról w horrorach. Pojawiła się też w czwartej i piątej części „Szklanej pułapki” jako córka głównego bohatera. W serialu „Fargo” miała niewielką, ale ciekawą rolę Nikki Swango. W „Cloverfield Lane 10” wciela się w postać Michelle, która opuszcza swojego chłopaka i rusza w podróż samochodem. Po wypadku samochodowym traci przytomność i budzi się w tajemniczym bunkrze.

Michelle jest przekonana, że została porwana przez psychopatę. Jednak Emmett (John Gallagher Jr.), który od jakiegoś czasu jest też w bunkrze, potwierdza wersję, którą podaje Howard. Na powierzchni doszło do jakiegoś ataku, być może chemicznego lub przy użyciu innej broni i życie tam jest niemożliwe. Zastanawiamy się więc, czy film będzie thrillerem z postacią psychopaty, czy też postapokaliptyczną fantastyką. A może jedno i drugie? Żeby się dowiedzieć, musicie obejrzeć.

Print Friendly, PDF & Email