Autorski przewodnik kulturalny

Zaginiona kobieta

Zaginiona kobieta Obálka knihy Zaginiona kobieta
Mary Kubica
kryminał
Wydawnictwo Poradnia K
2021
książka, epub, mobi
352

Kryminalna zagadka opowiadająca o tym, jak na niewielkim zamożnym osiedlu podmiejskim znika kobieta z córką. Po latach odnajduje się córka, ale wciąż nie wiadomo, co się stało z jej matką. Historia pełna tajemnic i zagadek związanych niewielką społecznością. Kto zabił Meredith i gdzie zniknęła jej córka na długich jedenaście lat.

„Zaginiona kobieta” to kryminał z nielinearną fabułą i nieoczywistym rozwiązaniem. Małe i raczej zamożne osiedle podmiejskie jest areną wydarzeń trwających kilkanaście lat. Na początku dowiadujemy się, że zginęła młoda kobieta Meredith, a jej córka znikła. W kolejnych rozdziałach poznajemy inne wydarzenia. Wcześniej zaginęła inna młoda mama Shelby Tebow, a podejrzanym jest jej mąż. Po jedenastu latach odnajduje się córka Meredith.

Kolejne rozdziały książki mają różnych narratorów. Część wydarzeń sprzed swojej śmierci opowiada Meredith. Część zaś kilkanaście lat po jej śmierci jest relacją jej syna Leo. Inne zaś opowiada Kate, jedna z mieszkanek osiedla, pozornie niezwiązana z całą historią. Przyznam szczerze, że narracja zza grobu niespecjalnie do mnie przemawia. Tym bardziej, że nie jest to jakiś odnaleziony po latach pamiętnik zamordowanej ofiary.

Wydaje się, że dla autorki, od rozwiązania zagadki kryminalnej, znacznie ważniejsze są przyczyny, które leżą u początków całej historii. Jak to się dzieje, że wśród tzw. ludzi na poziomie mamy do czynienia z takimi właśnie historiami? Kto i dlaczego zamordował Meredith usiłując upozorować jej samobójstwo. A jeśli było to samobójstwo, to kto i dlaczego porwał jej córkę? Jak dochodzi do tego, że zwyczajni ludzie bez morderczych skłonności popełniają zbrodnie?

„Zaginiona kobieta” to historia nieco zagmatwana. Nie jestem pewny, czy jest to atut książki. Chwilami miałem wrażenie, że to splątanie narracyjne, staje się ważniejsze niż cała kryminalna intryga. Jednak są to moje subiektywne uwagi i niekoniecznie muszą się z nimi zgadzać inni czytelnicy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*