Autorski przewodnik kulturalny

Modyfikowany węgiel

Modyfikowany węgiel Obálka knihy Modyfikowany węgiel
Takeshi Kovacs
Richard Morgan
science-fiction, kryminał, fantastyka
Wydawnictwo MAG
2017
książka, epub, mobi
544

W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się na innych planetach, powstały nowe cywilizacje i nowe społeczeństwa, które nadal miały te same problemy, co na Ziemi. Podziały rasowe i religijne, krwawe wojny. I coś na kształt ONZ połączonego z NATO. Jedyne co się zmieniło, lub "aż" się zmieniło, to inne podejście do śmierci, ponieważ technika umożliwiła transferowanie osobowości do innego ciała. Śmierć przestała być problemem. Bohaterem powieści jest Takeshi Kovacs były najemnik Narodów Zjednoczonych, a potem przestępca, którego przygody zaczynają się w odległym świecie - od śmierci. A kolejny etap życia zaczyna już na Ziemi...

Modyfikowany węgiel to nie jest nowość. Książka powstała blisko szesnaście lat temu a jej obecny renesans związany jest z powstaniem serialu telewizyjnego, lecz nie o nim będziemy pisać. Powieść Morgana staje się dziś swoistą ikoną cyberpunku i głównie w tym aspekcie jest postrzegana. Jeśli spojrzymy tylko przez pryzmat sztafażu, to faktycznie może się wydawać, że mamy do czynienia z taką klasyką cyberpunkowej kreacji jak słynny niegdyś “Neuromancer”, czy “Johny Mnemonic”. Jednak sedno fabuły dotyczy czegoś całkiem innego.

Tylko maluczcy cierpią z rąk Sprawiedliwości. Ludzie władzy prześlizgują się obok z uśmiechem, puszczając oko. Jeśli chcesz sprawiedliwości, będziesz musiał ją z nich wyszarpać.

Takeshi Kovacs – ktoś pomiędzy Japończykiem a Słowianinem – pochodzący z odległego świata były komandos nie należy do kasty uprzywilejowanych, którzy postanowili go wykorzystać do swoich rozgrywek. Okazuje się, że on potrafi popsuć ich plany. Autor pokazuje nam postać Philipa Marlowe’a w zmienionych dekoracjach. Kovacs, tak jak niegdyś bohater powieści Chandlera, porusza się po zakazanych dzielnicach, odwiedza podejrzane spelunki, gdzie po upływie setek lat dalej robi się podejrzane interesy, jak w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Z drugiej strony są luksusowe rezydencje zepsutych do szpiku kości bogaczy, którym wydaje się, że mogą wszystko. I w zasadzie mogą. Nie wzięli tylko pod uwagę tego, że przyjdzie Philipe Marlow XXVI wieku i odkryje ich machinacje, przestępstwa i poskromi ich arogancję.

Czarny kryminał

Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości, to podobnie jak w klasyce czarnego kryminału mamy nie tylko bogatego zleceniodawcę, ale także zepsutą i zmysłową femme fatale, no i oczywiście fakt, że bohater wpada z jednego kłopotu w drugi od samego początku do końca. I choć jest zgorzkniałym osobnikiem w średnim wieku, który już parę razy umarł (to jest ten ukłon w stronę cyberpunku), to w końcu okazuje się, że tylko on jest na tyle zdeterminowany, by wymierzyć sprawiedliwość, choć nie robi tego dla siebie.

Kovacs to bohater pasujący do tradycji roman noir, jak poetycko nazywają ten gatunek Francuzi. Jednak do dynamiki akcji, do brutalnego realizmu tej akcji w fantastycznych dekoracjach, bardziej pasuje angielska nazwa hardboiled fiction. “Modyfikowany węgiel” to świetna literatura, nie tylko rozrywkowa, czyta się błyskawicznie z niecierpliwością i last but not least, choć pewnego rozwoju wydarzeń uważny czytelnik może się spodziewać od samego początku, to autor ostatecznie i tak nas zaskakuje.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code