Kto czyta, nie błądzi.

Milczenie

Milczenie Obálka knihy Milczenie
Aspirant Przeworski
Marek Stelar
kryminał
Filia
2023
książka, mobi, epub
384

Aspirant Przeworski zostaje przywrócony do pracy w wydziale kryminalnym policji w Szczecinie. Wcale nie jest z tego powodu zadowolony, bo życie w Nowym Warpnie wciągnęło go bardziej, niż sądził. Los chce, że śledztwo w sprawie morderstwa związane jest znów z Nowym Warpnem.

„Milczenie” Marka Stelara to trzeci tom cyklu o aspirancie Przeworskim. To policjant, który za karę został zesłany do miejscowości na końcu świata, czyli do Nowego Warpna. Teraz przywrócono go do pracy w wydziale kryminalnym szczecińskiej policji. Dominik nie jest z tego powodu bardzo szczęśliwy. W Nowym Warpnie ułożył sobie życia zawodowe i prywatne. Jednak nie ma wyboru. Tak się jednak składa, że śledztwo, które mu powierzono dotyczy Nowego Warpna.

Jak zwykle u Stelara ogromnym atutem powieści są realia. Powieść „Milczenie” sięga też bardzo daleko w przeszłość. Gdy zostaje zamordowana obywatelka Niemiec, okazuje się, że kluczem do sprawy są wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Poznajemy ludzi, którzy tuż po wojnie zamieszkali w tym położonym na końcu świata miasteczku. Los kazał tam się spotkać dwóm bohaterom powstania w Warszawie. Jeden z nich to uczestnik powstania w getcie warszawskim, a później jeden z powstańców w roku 1944. Drugi zaś ukrywał pierwszego w swoim warszawskim mieszkaniu. Spotkali się w Nowym Warpnie dwa lata po wojnie.

Współcześnie do Nowego Warpna przyjeżdża Helene von Zussow, która ma pomysł na dużą inwestycję w tej miejscowości. Okazuje się, że jej ojcem był Moryc Apfelbaum, który przeżył getto, potem Powstanie Warszawskie i po wojnie kilka lat mieszkał w Nowym Warpnie. A potem zniknął bez śladu. Dominik Przeworski – chcąc rozwiązać sprawę – musi sięgnąć do wydarzeń historycznych. Okazuje się też, że pozornie łatwe rozwiązania są z gruntu rzeczy fałszywe.

Oprócz doskonałej intrygi kryminalnej Marek Stelar podsuwa nam spory fragment historii, która okazuje się równie pasjonująca jak to, kto zabił i dlaczego. Chociaż jest to trzecia powieść cyklu, to każda z nich tworzy oddzielną całość. To nie jest serial telewizyjny i spokojnie można zacząć czytać tę książkę bez znajomości poprzednich. A moim zdaniem to jest najlepsza z dotychczasowych powieści tego cyklu.

Print Friendly, PDF & Email