Kto czyta, nie błądzi.

Nie ufaj mu

Nie ufaj mu Obálka knihy Nie ufaj mu
Ina Kobryn
Remigiusz Mróz
kryminał
Czwarta Strona
2022
książka, mobi, epub
400

Ina Kobryn, młoda mężatka, ktorej życie rodzinne legło w gruzach, po procesie męża i dość skomplikowanych przeżyciach próbuje odbudować swą egzystencję. Chwilowo mieszka z siostrą i jej narzeczonym. Planują oni ślub. Jednak nagle w ich skrzynce pojawiają się dziwne anonimy.

Jedna z teorii na temat twórczości Remigiusza Mroza mówi, że pisarz posiada wyjątkowo zaawansowany program komputerowy, który za niego konstruuje fabuły jego powieści. Jeśli nawet w to nie wierzysz, to nie ufaj mu. Konstrukcje fabularne Mroza są zwykle dość rozbudowane i wielopoziomowe, ale chwilami coś się w nich nie spina. Tak jak by program komputerowy zawierał błąd.

„Nie ufaj mu” to dalszy ciąg przygód Iny Kobryn, znany z powieści Wybaczam ci. Podobnie jak wcześniej, akcja galopuje w tempie szaleńczym. Tym razem większą rolę odgrywa przyjaciel Iny i chłopak jej siostry, czyli Gracjan Pabst. Chwilami mam wrażenie, że autor na początek wymyśla jakieś fajnie brzmiące imiona i nazwiska i potem kurczowo się ich trzyma. Ina, Julia i Gracjan są przyjaciółmi od czasów, gdy byli dziećmi. W takich znajomościach zdarza się, że po wielu latach przyjaciele mówią do siebie „po nazwisku”. Szczególnie gdy jest ono krótkie i dźwięczne.

Problemem jednak jest to, że Ina Kobryn ma swoje nazwisko po mężu. A w zasadzie go nie ma, bo nie zawarli ślubu cywilnego, a jedynie kościelny i to nie konkordatowy. Gdy Gracjan mówi do Iny „Kobryn” brzmi to sztucznie i nienaturalnie, bo raczej utrwaliłoby się mu z dzieciństwa inne nazwisko. Ale nie tylko to jest problemem. Całe postępowanie Gracjana w tym tomie jest dość kiepsko umotywowane.

Osią akcji powieści jest intryga zmontowana przeciw bohaterce. Cel jest oczywisty, ograbić ją z pieniędzy. Jednak sposób działania przestępców przypomina raczej zakładanie placówki dyplomatycznej na San Escobar. Podsumowując. Ta powieść rozczarowuje. Niezbyt dobrze wyjaśnia skomplikowane meandry akcji, a na domiar złego znajdziemy na końcu cliffhanger, który jasno mówi, że ten dość fantasmagoryczny cykl będzie miał dalszy ciąg.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*