Kto czyta, nie błądzi.

Broń matematycznej zagłady

Broń matematycznej zagłady Obálka knihy Broń matematycznej zagłady
Cathy O'Neil
literatura popularno-naukowa
Wydawnictwo Naukowe PWN
2017
książka, epub, mobi
300

Danych jest po prostu za dużo. Bo kiedy na świecie żyje ponad 7 mld osób osobne rozpatrzenie każdego wniosku kredytowego czy aplikacji na studia jest po prostu niemożliwe. Na szczęście firmy mają do dyspozycji big data – algorytmy i modele matematyczne, których zadaniem jest przetwarzanie ogromnej liczby danych. Ich moc obliczeniowa pozwala przetworzyć o wiele więcej informacji niż standardowe procedury. Przede wszystkim są jednak niezależne i wolne od uprzedzeń i wykonują tylko jedno zdanie: wskazać poprawny, obiektywny i właściwy wynik. [z noty wydawniczej]

Oryginalny tytuł książki jest długi i nieco różni się od polskiego tłumaczenia: Weapons of Math Destruction. How Big Data Increases Inequality and Threatens Democracy. Polskie tłumaczenie: Broń matematycznej zagłady, czyli jak algorytmy zwiększają nierówności i zagrażają demokracji.

Ta książka jest bardzo ważna, jeśli chcemy lepiej zrozumieć reguły rządzące światem. Jednocześnie prowokuje do dyskusji, budzi wątpliwości, prowokuje pewnymi uproszczeniami. Jedna z wątpliwości związana jest z polskim tłumaczeniem. W tytule użyte zostaje słowo algorytm.

Algorytm – skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań, sposób postępowania prowadzący do rozwiązania problemu.

Tak oto definiuje to słowo encyklopedia. W angielskim tytule użyte zostaje słowo Big Data. A to nie jest to samo, co algorytm.

Big data – termin odnoszący się do dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych, których przetwarzanie i analiza jest trudna, ale jednocześnie wartościowa, ponieważ może prowadzić do zdobycia nowej wiedzy.

Rozumienie algorytmu jest oczywiste. Upraszczając, algorytmem będzie taki ciąg wskazówek dla mechanika, by naprawę pralki zawsze przeprowadził skutecznie, nie wymieniając silnika, jeśli zepsuty jest tylko wtyk zasilający. Najprostszym sposobem, z minimalnym wydatkowaniem pracy oraz kosztów. Do analizy Big Data można używać algorytmów. Ba, nawet należałoby. Niestety, jak wskazuje autorka, metody analityków są często błędne. Najczęściej posługują się własnymi wyobrażeniami lub przesądami w wyciąganiu wniosków lub kształtowaniu reguł analitycznych. I to właśnie jest największe zagrożenie demokracji oraz czynnik zwiększający nierówności społeczne.

Niebezpiecznie jest także pozostawić decydowanie o wnioskach tzw. sztucznej inteligencji, o czym często się mówi. Przede wszystkim dlatego, że ona nadal nie istnieje. Jak to kiedyś żartobliwie stwierdził pewien informatyk: komputer nie myśli, jemu się tylko wydaje.

Print Friendly, PDF & Email