Kto czyta, nie błądzi.

Manipulantka

Manipulantka Obálka knihy Manipulantka
Isabel Ashdown
kryminał psychologiczny
Świat książki
2018
książka, epub, mobi
304

Po latach podróży po całym świecie Jess wraca do Anglii i nawiązuje kontakt ze swą siostrą Emily, zamieszkuje w jej domu na wyspie Wight. W sylwestrową noc znika malutka córeczka Emily. Policja wszczyna poszukiwania, rodzina jest w rozpaczy. Odżywają również stare problemy i konflikty. W zasadzie wszyscy członkowie rodziny mają swoje tajemnice, a to nie pomaga policji w odnalezieniu małej Daisy.

Nie bez racji królowa polskiego kryminału, Katarzyna Bonda pisała, że tylko martwi nie kłamią. Bohaterowie książki Isabel Ashdown kłamią wszyscy. No, może z wyjątkiem małej Daisy, ale to dlatego, że ona jeszcze nie mówi. Intrygujący tytuł Manipulantka w zasadzie może się odnosić do każdej z żeńskich postaci występujących w tej powieści. Ale i męskie postaci też nie są przykładami prawdomówności.

Emily szczęśliwie żyje na wyspie Wight z mężem i maleńką córeczką Daisy oraz córką Jamesa z poprzedniego małżeństwa – Chloe. Przeprowadza się do niej siostra Jess, która przez lata podróżowała po świecie. Wydaje się, że może to być początek rodzinnej idylli, ale wszystko się zmienia w sylwestrową noc, gdy Daisy zostaje porwana. Nie wiadomo, co stało się z niemowlęciem, kto porwał Daisy i dlaczego? Czy dziecko żyje? W takich przypadkach uważa się, że decydujące są pierwsze dwie doby. Potem szanse na odnalezienie dziecka żywego maleją dramatycznie.

Mała siostra

Tytuł oryginału jest inny niż polskiego tłumaczenia. Trudno powiedzieć dlaczego. Porwana Daisy ma starszą nastoletnią siostrę przyrodnią. Chloe ma szesnaście lat i jako nastolatka ma swoje tajemnice. Jedną z nich jest Max. Chłopak ma dziewiętnaście lat i był już notowany przez policję. Czy ta para jest winna porwania Daisy? A może to Jess? Pozuje na bardzo dobrą i opiekuńczą osobę, ale już na początku powieści dowiadujemy się, że między siostrami są jakieś problemy z dawnych lat? A może to matka niemowlęcia – Emily? Jest dość egoistycznie nastawioną do życia młodą kobietą. A James, mąż Emily? Też skrywa pewne mroczne tajemnice. Kto porwał Daisy?

To naprawdę dobrze skonstruowany kryminał, narracja jest wartka, zagadki i wątpliwości się mnożą, napięcie rośnie. Nawet wtedy, gdy znamy już część prawdy, nadal nie wiemy, jakie będzie zakończenie. Idealna lektura na wakacje. Do końca nie wiadomo, która z kobiet ma być tytułową manipulantką.

Print Friendly, PDF & Email