Autorski przewodnik kulturalny

Katalog motyli

Katalog motyli Obálka knihy Katalog motyli
Izabela Knyżewska
kryminał
HarperCollins Polska
2020
książka, epub, mobi
352

W warszawskiej dzielnicy willowej zostaje zamordowany w swoim domu bogaty biznesmen. Wszystko wskazuje na to, że zginął z ręki osoby, którą znał, najprawdopodobniej kobiety. Pierwszą podejrzaną jest jego żona, ale to byłby zbyt proste. Śledztwo prowadzi doświadczony policjant - komisarz Adam Smygalski wraz z młodą aspirantką Niną Jurską.

„Katalog motyli” to debiutancka powieść Izabeli Knyżewskiej. Kryminał z motywem zbrodni doskonałej. Czy jest możliwa zbrodnia doskonała? Czyż można wszystko przewidzieć i zająć się każdym drobnym elementem rzeczywistości tak, by wyprowadzić śledczych w pole? Czy dwoje policjantów – komisarz Adam Smygalski i aspirantka Nina Jurska – przejrzą wielopoziomową grę niezwykle sprytnej morderczyni? Książka trzyma w napięciu aż do końca.

Przeważnie kryminał wiąże się z określonym z góry schematem. Jest przestępstwo i jest gdzieś przestępca. Policjanci muszą odnaleźć przestępcę i udowodnić mu winę. Powieść musi być tak skonstruowana, żeby przynajmniej kilka razy zwodzić czytelnika, dawać mu złudne poczucie, że wie, w jakim kierunku zmierza akcja. W tej powieści pozornie jest tak samo. Ale tylko pozornie, bo częściowo narratorką jest również morderczyni. Ale kim ona jest?

Ponieważ „Katalog motyli” jest powieścią kryminalną, więc oczywiście nie zdradzę biegu wydarzeń. Nie należy odbierać czytelnikowi suspensu. Informacje zawarte w recenzji sami przeczytacie już w pierwszym rozdziale. Jednak warto zwrócić uwagę na zalety tej książki. Spodobała mi się swobodna i płynna narracja. To powieść, w której autor wysilił się, by czytelnikowi czytało się przyjemnie. Oczywiście przyglądając się wnikliwie, można znaleźć drobne uchybienia warsztatu pisarskiego, ale są naprawdę drobne.

Print Friendly, PDF & Email