Autorski przewodnik kulturalny

Światełko w tunelu

Światełko w tunelu Obálka knihy Światełko w tunelu
Polowanie na Pliszkę
Hanna Greń
kryminał, romans
Replika
2017
książka, epub, mobi
320

Druga część doskonałego kryminału Hanny Greń. Co stało się z Kornelią Pliszką? Zakochany w niej mężczyzna jest niepocieszony. Ledwo udało im się zbudować kruchy związek, a tu nagle taka tragedia. Listy z pogróżkami, które dostawała Kornelia były zapowiedzią tej tragedii, a Gerard nie zdołał ochronić swej ukochanej. Co będzie dalej? Kryminalna intryga rozwinie się w całkiem niespodziewanym kierunku.

Bohaterka pierwszej części książki Hanny Greń znika. Początkowo policja uważa, że to ona jest ofiarą śmiertelną pożaru, który wybuchł w jej domu. Gdy okazuje się, że to nie ona, z ofiary staje się podejrzaną. Tak zaczyna się drugi tom powieści.

Nie da się nic więcej napisać o fabule, nie zdradzając istotnych i zagadkowych spraw. Zatem gorąco zachęcam do lektury. Największa zaleta tej powieści to jej bohaterowie. Są pełni emocji, czasem sprzeczności, niekiedy postępują impulsywnie i głupio, dokonują złych wyborów i sami nie wiedzą, czego chcą. Nawet drugoplanowe postacie nie są schematyczne i pospolite. Jak już zaczniemy czytać, trudno się będzie oderwać od lektury.

Mistrzowsko pokazana jest policja, która pomimo wielkich chęci tak bardzo spętana jest rutyną, że aż trudno to sobie wyobrazić. To właśnie rutyna i uparte deptanie utartymi ścieżkami prowadzi policjantów na manowce i każe się im upierać przy kompletnie idiotycznej wersji wydarzeń. Między innymi dlatego akcja komplikuje się coraz bardziej, zanim w końcu skończy się szczęśliwie dla bohaterów.

Warto też wspomnieć, że nie tylko kryminalna intryga, nie tylko wątek romansowy decyduje o sile tej książki. Hanna Greń pokazuje nam kryminał również jako powieść obyczajową, a wątki epizodyczne nadają powieści rys autentyczności i pokazują, że świat jest bardziej skomplikowany, niż nieraz nam się wydaje.

Print Friendly, PDF & Email