Autorski przewodnik kulturalny

Jak kamień w wodę

Jak kamień w wodę Obálka knihy Jak kamień w wodę
Polowanie na Pliszkę
Hanna Greń
kryminał, romans
Replika
2017
książka, epub, mobi
303

Bohaterka powieści jest młodą kobietą, która jednak sporo w życiu przeszła, a życiowe doświadczenia powodują, że jest nieufna. Gdy zaczyna dostawać listy z pogróżkami, początkowo je bagatelizuje, ale gdy ktoś wybija szybę, decyduje się zgłosić to na policję. Niechętnie, bo jej dotychczasowe kontakty z policją nie nastrajają optymistycznie, na dodatek natrafia na posterunku na tego samego policjanta, który przed laty w sprawie, gdzie również była poszkodowana, nie sprawił dobrego wrażenia. Doskonały kryminał, a jednocześnie wnikliwa opowieść o ludzkich postawach w różnych życiowych sytuacjach.

Czy można połączyć kryminał i romans w jedną całość z błyskotliwą opowieścią o współczesnym świecie, pełną wnikliwych obserwacji obyczajowych? Hanna Greń udowadnia,że można. Bohaterką jej powieści jest Kornelia Pliszka, młoda kobieta, która prowadzi popularny zakład krawiecki, lecz w prywatnym życiu nie ma szczęścia. Miała chłodnych uczuciowo rodziców, zawsze brakowało jej przyjaciół, a często była obiektem złośliwości. Koleżanka, z którą dzieliła mieszkanie, zginęła w wypadku, a ją w tym czasie próbował zgwałcić policjant. Gdy zaczyna dostawać listy z pogróżkami, zaczynamy się domyślać, że teraz to będzie już tylko gorzej.

Fabuła książki jest intrygująca, a zakończenie całkowicie zaskakujące. Warto przeczytać tę książkę, aby dowiedzieć się, co będzie dalej. Nie można zdradzić fabuły kryminału, ale można zachęcić do przeczytania tym, że autorka pokazuje spory kawałek naszej współczesnej polskiej rzeczywistości i nie stroni od mocnych ocen. Świat przedstawiony w tej powieści to nie są teatralne dekoracje z papier mache. Akcja powieści dzieje się tu i teraz, więc na pewno odnajdziemy postacie i charaktery, które możemy znaleźć i wśród nas.

Książkę czyta się jednym tchem, narracja jest wartka i potoczysta, a wydarzenia nie pozwalają się nudzić. Na pewno zadowoleni będą miłośnicy literatury kryminalnej, ale można się spodziewać też zawirowań uczuciowych z charakterystycznymi problemami dla rozwijającego się związku dwojga ludzi, którzy obydwoje mają za sobą nieudane przeżycia.

Print Friendly, PDF & Email