Kto czyta, nie błądzi.

Więzy Zony

Więzy Zony Obálka knihy Więzy Zony
Więzy Zony
Roman Kulikow
fantastyka przygodowa
Fabryka Słów
2020
książka, mobi, epub
488
Sztych, Dwa mutanty

Cykl Romana Kulikowa "Więzy Zony" na razie składa się z trzech tomów. Oprócz pierwszego o tym właśnie tytule są jeszcze powieści "Sztych" i "Dwa mutanty". Akcja powieści dzieje się w alternatywnej rzeczywistości, która z naszą ma wspólny punkt styczny - wybuch elektrowni atomowej w Czarnobylu. W wyniku katastrofy powstała tam Zona, czyli Strefa, w której nic nie przypomina naszego świata.

„Więzy zony” pewnie skojarzą się miłośnikom fantastyki ze znaną powieścią braci Strugackich, ale to niezupełnie dobry trop. Akcja rozgrywa się raczej w uniwersum stworzonym w grze S.T.A.L.K.E.R. i z dziełem Strugackich jest raczej luźno związana. Wiemy, że w 1986 roku doszło do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Powstała skażona strefa z której ewakuowano wszystkich mieszkających tam ludzi. Jednak czy na pewno wszyscy opuścili strefę (zonę)?

„Więzy zony” to bardziej powieść przygodowa niż fantastyczna. Musimy po prostu przyjąć do wiadomości, że istnieje strefa specjalna, w której dzieją się rzeczy dziwne. Występują tam anomalie, które mogą zabić nieostrożnego wędrowca. Niektóre łatwo zauważyć. Inne pojawiają się znienacka. Na wędrowców mogą też w każdej chwili napaść mutanty. To zwierzęta tylko trochę przypominające te z naszego świata. Są śmiertelnie niebezpieczne. Do zony nie można się udać bez broni.

W powieści występuje wiele postaci, z których każda ma swoje powody, by wejść do zony. Każdy tam przybiera pseudonim. Krzemień był stalkerem i wrócił po latach do zony, aby znaleźć pewnego człowieka. Ma on rzadki artefakt zwany „kajdanami losu” i od niego zależy życie syna Krzemienia. Kret jest jednym z niewielu, którzy mieszkają w zonie. Ma pływający dom na na jeziorze. Miękisz to człowiek tajnych służb, który chce powstrzymać bandytów przed wyniesieniem z zony niebezpiecznego nukleonitu. Sztych jest oficerem, który znalazł się w zonie wbrew woli. Opiekuje się dwoma generałami, którzy stracili pamięć. Obecnie są Bullem i Chomikiem – zwyczajnymi żołnierzami.

Narracja powieści jest barwna i wartka, więc nie sposób się nudzić. Choć nie jest to wybitne dzieło, to czyta się przyjemnie, a wyobraźnia prowadzi nas przez wszystkie anomalie zony. Miłośnicy powieści przygodowych na pewno będą usatysfakcjonowani i powinni sięgnąć po książki z tego cyklu.

Print Friendly, PDF & Email