Autorski przewodnik kulturalny

Katedra w Barcelonie

Katedra w Barcelonie Obálka knihy Katedra w Barcelonie
Ildefonso Falcones
powieść historyczna, dramat
Albatros
2017
książka, epub, mobi

W Barcelonie, stolicy Katalonii, rozgrywa się większość wydarzeń tej powieści. Przybywa tam w pierwszej połowie XIV wieku zbiegły chłop Bernat Estanyol. Jednak to jego syn Arnau staje się głównym bohaterem wydarzeń. Zaczyna swe życie jako tragarz, ale wspina się wysoko w miejskiej hierarchii, zostaje konsulem morskim miasta. Równie wielki jest później jego upadek za sprawą wielu wrogów i nienasyconej zbrodniczej inkwizycji. Historia człowieka splata się z historią budowy bazyliki Santa Maria del Mar.

Tytułowa katedra w Barcelonie to bazylika Santa Maria del Mar. To nietypowa świątynia, a dzieje jej budowy stały się osnową fabuły powieści Ildefonsa Falconesa. Bohater powieści Arnau Estanyol jest synem zbiegłego do Barcelony katalońskiego chłopa i jego życie nie jest usłane różami. Zaczyna swą karierę jako jeden z bastaixos, dokerów i tragarzy, których bractwo było jednym z inicjatorów budowy świątyni. Zarabiał nosząc na swym grzbiecie ogromne ciężary, a w wolnym czasie kamienie na budowę świątyni. Zapisku mówią, że być może pierwsza świątynia poświęcona Matce Boskiej “od Morza” stała w tym miejscu kilkaset lat wcześniej.

Historyczna osnowa splata się z fikcyjnymi losami bohatera, który podczas pogromu ratuje żydowskie dzieci w podziemiach budowanej świątyni. To był punkt zwrotny w jego życiu. Kolejne rozdziały pokazują jak z nizin społecznych Arnau staje się jednym z ważniejszych obywateli Barcelony. Zostaje mianowany konsulem morskim. Konsul pełnił bardzo ważną rolę w tym morskim i kupieckim mieście.

Czytając dalej przyglądamy się z kolei upadkowi bohatera za sprawą inkwizycji. Ponieważ Arnau miał wielu wrogów, więc nic dziwnego, że stał się celem jednego z najbardziej bezwzględnych inkwizytorów. Jednak Arnau ma przyjaciół, którzy zrobią wszystko, by go uratować. Lecz symboliczne potraktowanie powieści “Katedra w Barcelonie” byłoby zbytnim uproszczeniem. Należy się przyjrzeć losom postaci w historycznym kontekście, zrozumieć, jaki wpływ ówczesne prawa miały na ludzi.

Synu — surowo przestrzegał Bernata ojciec, gdy zwracał swój gniew przeciwko Kościołowi — nigdy nie ufaj tym, którzy twierdzą, że służą Bogu. Ludzie ci przemawiają łagodnie i tak uczenie, że aż niezrozumiale. Pamiętaj, będą cię zwodzili pięknymi słówkami, które są ich specjalnością, a wszystko po to, by zawładnąć twoim umysłem i sumieniem. Będą cię przekonywali, że przychodzą w dobrej wierze, że chcą cię uchronić przed złem i pokusami, ale patrzą na nas poprzez swe księgi.

Powieść Falconesa pokazuje interesujący średniowieczny wycinek historii Katalonii i życie pełnokrwistych, prawdziwych, ciekawych postaci.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code