Autorski przewodnik kulturalny

Wish You Were Here

Wish You Were Here Obálka knihy Wish You Were Here
Pink Floyd
rock progresywny
Harvest Records
1975 (reedycja 2011)
LP
Pink Floyd, Roy Harper – śpiew, Dick Parry – saksofon, Venetta Fields – chórki, Carlena Williams – chórki, Stephane Grapelli – skrzypce
Pink Floyd
David Gilmour, Roger Waters, Richard Wright

Album "Wish You Were Here" został nagrany i wydany w 1975 roku. Muzykom towarzyszyła presja oczekiwań słuchaczy po wydanym dwa lata wcześniej albumie "Dark Side Of The Moon", który stał się wielkim sukcesem zespołu. Muzycy przystąpili do nagrań z wielkimi obawami, czy będą w stanie spełnić oczekiwania milionów fanów.

Album “Wish You Were Here” został wydany 12 września 1975 roku. Czterdzieści pięć lat minęło. Do dziś miłośnicy zespołu Pink Floyd dzielą się na tych, którzy uważają tę płytę za najlepszą i tych, którzy wolą “Ciemną stronę Księżyca”. Członkowie zespołu rozpoczęli pracę przy tym albumie już w styczniu 1975. Byli pod wielką presją, ponieważ wcześniejszy album uczynił z nich wielkie gwiazdy progresywnego rocka.

“Wish You Were Here” to płyta poświęcona jednemu z ojców założycieli zespołu – Sydowi Barretowi. Jednak gdy na początku czerwca ich dawny kolega wpadł do studia Abbey Road, muzycy go nie poznali. Syd chorował na schizofrenię i leki spowodowały, że ogromnie przytył. Był także ogolony na zero. Krótki kontakt w studio pokazał, że prawdziwy Barret nijak nie przystaje do wyidealizowanego wizerunku założyciela grupy. Muzycy zaprezentowali mu fragmenty nagrań, które niespecjalnie mu się spodobały.

Wiele lat później w jednym z wywiadów David Gilmour stwierdził, że od roku 1975 z Sydem Barretem nigdy już nie rozmawiał. W tren sposób ta płyta stała się raczej wspomnieniem dawnego Barreta lub raczej hołdem złożonym wyobrażeniom na jego temat. I choć album stał się wielkim sukcesem, to paradoksalnie był ostatnim, w którym aktywnie pracowali wszyscy członkowie zespołu. Pomiędzy muzykami narastały konflikty i pomimo wielu jeszcze nagrań sygnowanych nazwą Pink Floyd, członkowie grupy rzadko się spotykali.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (94% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code