Autorski przewodnik kulturalny

Oxygene – Jean Michel Jarre

Oxygene Obálka knihy Oxygene
Oxygene
Jean Michel Jarre
muzyka elektroniczna
Sony Music
2015
LP
Jean Michel Jarre
Oxygene
Jean Michel Jarre
Les Disques Motors, Sony Music, BMG ‎– 88843024681

Oxygene należy w zasadzie traktować jako debiut Jeana Michel Jarre’a, chociaż w 1976 roku miał już na koncie muzykę eksperymentalną do programów telewizyjnych i reklam oraz muzykę filmową. Jednak po zaprezentowaniu światu płyty zatytułowanej Oxygene, stał się postacią znaną na ówczesnej scenie muzyki elektronicznej. Oxygene to elektroniczna suita, którą Jarre na płycie podzielił na sześć części, trwających razem ok. 40 minut.

Kultura trafiła pod strzechy. Dyskonty „Lidl” i „Biedronka” postanowiły od czasu do czasu przedstawić reedycje znanych kiedyś płyt winylowych. W ostatniej ofercie znalazł się album Oxygene – Jean Michel Jarre.

Kilogram cukru, cztery bułki, serek śmietankowy, a i jeszcze ze dwa winyle wezmę…

Można się śmiać i wybrzydzać, ale warto wiedzieć, że są to zwykle końcówki reedycji, które w innych sklepach kupimy nadal za cenę dwukrotnie wyższą.

Oxygene sprzedano już w ilości ponad 12 milionów egzemplarzy na świecie. Zaś kompozytor dwukrotnie próbował zdyskontować sukces swej pierwszej płyty, wydając Oxygene 2 i Oxygene 3, które nie zdobyły już takiej popularności. Pierwsza płyta Oxygene do dzisiaj pozostaje najsławniejszym albumem Jarre’a. Choć nie był prekursorem muzyki elektronicznej, to dzięki temu albumowi znalazł się na podium obok Klausa Schulze i Tangerine Dream. Choć minęło już ponad 40 lat, muzyka francuskiego kompozytora wydaje się nadal świeża i poruszająca. Reedycja winylowa z 2015 roku została nagrana bardzo dobrze, a tłoczenie jest bez zarzutu. Na pewno skusi tych, którzy w epoce gierkowskiej nie mogli sobie pozwolić na zakup zachodnich płyt. Oxygene – Jean Michel Jarre to pewno też świetny prezent dla każdego kolekcjonera czarnych krążków (podobnie jak inne recenzowane na stronie płyty.

Print Friendly, PDF & Email