Autorski przewodnik kulturalny

Wikingowie

Wikingowie Obálka knihy Wikingowie
Wikingowie
serial historyczny
History Channel
2013 - 2017
serial (5S)
Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Alexander Ludwig, Gabriel Byrne
Michael Hirst

Młody wiking, Ragnar Lothbrok, pragnie, by wyprawy łupieżcze odbywały się nie tylko na wschód, ale także w kierunku przeciwnym - na zachód do Anglii. Jednak wyprawy na wschód są bezpieczniejsze, można płynąć wzdłuż brzegów, a Bałtyk nie wydaje się tak groźny jak Morze Północne. Ragnar będzie musiał pokonać wiele przeciwności, zanim zostanie słynnym królem Wikingów.

Od lat świat zachwyca się serią opowieści o Wikingach, którzy podbijali wybrzeża europejskie w okresie, gdy nasi przodkowie zaczynali tworzyć państwo gdzieś pomiędzy Wartą a Wisłą. Mało komu przychodzi do głowy, że główny bohater czterech kolejnych serii, Ragnar Lothbrok jest postacią bardziej legendarną niż historyczną. Mroczna opowieść o świecie Wikingów stała się bestsellerem telewizyjnym.

Tysiąc lat temu Europa pogrążona była w ciemnocie i zacofaniu, i niewiele jest źródeł pisemnych, które rozstrzygałyby cokolwiek jednoznacznie. Czasem więcej dowiadujemy się z odkryć archeologicznych, niż z manuskryptów. Dlatego też twórcy takiego serialu jak „Wikingowie” bez obawy mogli się też posługiwać skandynawskimi legendami. Stworzyli pasjonujący serial, który z jednej strony jest swoistą interpretacją legend, ale z drugiej strony dzięki odkryciom archeologów pokazuje życie w Europie pod koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery.

Legendarny król i jego synowie

Serial wymyślił i zrealizował znany scenarzysta i producent filmowy oraz telewizyjny – Michael Hirst. Jest to więc dzieło profesjonalne w każdym calu. Nie ukrywam, że impulsem do napisania o „Wikingach” stała się premiera kolejnej – już piątej – części cyklu w telewizyjnym kanale History. Ragnar zginął, więc bohaterami tej części będą jego synowie. Oni są już postaciami historycznymi. To Bjorn Żelaznoboki oraz Ivar Ragnarsson który wraz z braćmi Halfdanem Ragnarssonem i Ubbe Ragnarssonem podbija Anglię. Teraz fantazja musi już opuścić skrzydła, w tej części cyklu powinno być więcej historii. Oczywiście możemy zastanawiać się, czy serial będzie się ciągnął tak długo, aż straci widzów, czy zakończy się w odpowiednim momencie. To bolączka wielu seriali i dzisiejsza najwyższa ocena, dotyczy bardziej poprzednich czterech sezonów niż obecnego, który dopiero się zaczyna.

Jeśli chcielibyśmy wiedzieć, co działo się na styku kontaktów Wikingów z naszymi przodkami, warto sięgnąć po cykl „Harda” Elżbiety Cherezińskiej. Twórczo rozwijając legendy w powiązaniu z nielicznymi źródłami i posiłkując się odkryciami archeologicznymi autorka tworzy pasjonującą opowieść. Być może kiedyś powstanie film w oparciu o tę książkę.

Więcej, daj mi więcej, daj mi więcej.
Gdybym miał serce, mógłbym cię kochać.
Gdybym miał głos, śpiewałbym,
Po nocy, gdy budzę się.
Zobaczę co jutro przyniesie.
Gdybym miał głos, śpiewałbym.

Print Friendly, PDF & Email