Autorski przewodnik kulturalny

Rząd: Królestwo, władza i chwała

Rząd: Królestwo, władza i chwała Obálka knihy Rząd: Królestwo, władza i chwała
Borgen
Adam Price
political fiction
Netflix
2022
Mogens Hagedorn, Per Fly,
Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort Sørensen, Mikkel Boe Følsgaard, Lucas Lynggaard Tønnesen, Johanne Louise Schmidt
Adam Price

Birgitte Nyborg właśnie obejmuje funkcję minister spraw zagranicznych, gdy firma wiertnicza nagle odkrywa ropę naftową na Grenlandii. To wydarzenie wyznacza początek międzynarodowej walki o władzę w Arktyce.

Brigitte Nyborg tym razem nie jest już pierwszym premierem – kobietą. Po 12 latach od wydarzeń z serialu „Borgen” wiele się zmieniło. Bohaterka serialu zostaje mninistrą spraw zagranicznych Królestwa Danii. Nadal musi walczyć z wewnętrzną opozycją we własnej partii, zmaga się z konkurentką, która tym razem wygrała fotel premiera, a na dodatek na Grenlandii odkryto złoża ropy naftowej. Złoża są wielką szansą dla samych Grenlandczyków. Korporacja prowadząca poszukiwania w jakiejś części należy do Rosjan, a potem do Chińczyków. A USA przyglądają się tej historii z niepokojem. Rząd Danii ma trudny orzech do zgryzienia.

Ważny wątek w tej odsłonie serialu dotyczy dziennikarki, która niegdyś była rzeczniczką prasową Nyborg. W tej roli doskonała Birgitte Hjort Sørensen. Ta młoda aktorka ma na swoim koncie wybitną kreację postaci znanej malarki Marie Kroyer i a także świetne role w serialach „Vinyl”, czy „Greyzone”. Katrine zostaje szefową wiadomości w państwowym kanale pierwszym duńskiej telewizji. Jej marzenia o nowoczesnym i skutecznym dziennikarstwie zderzają się ze ścianą układów i zależności od władzy.

Odkrycie ropy naftowej na Grenlandii ujawnia dodatkowe gry interesów, którym niewielka Dania musi sprostać. To jest trudne, bo lokalny rząd grenlandzki próbuje dogadywać się z globalną korporacją ponad głowami rządu z Kopenhagi. Nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie stwarza. Serial nie pomija też istotnych problemów Grenlandii, ponieważ tam toczy się spora część akcji.

Pierwsze trzy sezony serialu Borgen skupiają się na meandrach polityki w kraju, w którym koalicje są na porządku dziennym. Rząd mniejszościowy, to coś w Polsce niesłychanego, a w Danii jest to możliwe. Tym razem akcenty rozkładają się inaczej. Do gry wchodzi wielka polityka. a rząd musi zmierzyć się z grą wielkich mocarstw.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*