Autorski przewodnik kulturalny

Kto zabił Sarę

Kto zabił Sarę Obálka knihy Kto zabił Sarę
José Ignacio Valenzuela
kryminał, thriller
Netflix
2021
serial
David Ruiz, Bernardo De La Rosa
Carolina Miranda, Manolo Cardona, Eugenio Siller, Alejandro Nones, Ginés García Millán, Ela Velden
José Ignacio Valenzuela, Alexis Fridman

Alex Guzman wychodzi z więzienia po 18 latach, zwolniony za dobre sprawowanie. Miał odsiedzieć 30 lat za zamordowanie swej siostry. Teraz zamierza się zemścić na rodzinie Lazcano. To Cesar Lazcano wrobił go w morderstwo i zadbał, by chłopak spędził resztę życia w więzieniu. Alex rozpoczyna niebezpieczną grę z bardzo groźnymi ludźmi.

Kto zabił Sarę? To obecnie największy hit Netflixa w Polsce. Polacy najchętniej oglądali meksykańską telenowelę kryminalną o zbrodni i zemście. Schemat intrygi podobny jest jak dawno temu w słynnym miasteczku „Twin Peaks”. Ktoś zabił młodą dziewczynę. Na początku wyglądało to na wypadek. Policja jednak stwierdziła morderstwo. Karę trzydziestu lat więzienia odsiaduje Alex Guzman, brat dziewczyny. Jednak za dobre sprawowanie wychodzi po osiemnastu. I tak rozpoczyna się zagmatwana historia kryminalna.

Ponieważ jest to serial południowoamerykański, będziemy musieli zmagać się z szerokim wachlarzem środków artystycznych, które tam stosują twórcy filmów. Zaczynając od częstych zbliżeń, by mimika bohaterów mogła wyrazić przeżywane przez nich emocje. Zastanawiając się nad fenomenem popularności tego serialu, doszedłem do wniosku, że musiała mieć w tym udział ilość scen erotycznych. Seks zdarza się w tym serialu często. A nawet bardzo często. I jest to również seks gejowski. A to niespodzianka!

Liczba romansów zaskakuje, lecz nie tylko romanse, również odkrywane tajemnice powodują nasze oszołomienie. Niestety logika nie jest najmocniejszym walorem serialu. Alex, który spędził wiele lat w więzieniu jest utalentowanym informatykiem hakerem. Fachu tego nauczył się w więzieniu, co budzi pewne niedowierzanie. Zachowanie głównego bohatera również wydaje się dziwne. Otrzymując z tajemniczego źródła pieniądze, staje się zamożnym człowiekiem. Zaopatruje się w najlepszy sprzęt komputerowy, lecz nie dba by choć trochę zabezpieczyć drzwi do własnego domu. Jednym słowem, mamy dość klasyczny latynoski kogel mogel. Chwilami interesujący, lecz chwilami nudny, przegadany i nużący. Zatem trudno zrozumieć zachwyt polskiej widowni całkiem średnim serialem.

Kto zabił Sarę? Tego się nie dowiemy w pierwszym sezonie serialu. Ale na koniec dowiemy się, że będzie następny sezon. Ostatni odcinek serialu zostawi nas z jeszcze większymi wątpliwościami i przedstawi nam kolejną porcję zagadek. Zaczniemy się zastanawiać nad tym,kim była Sara? I jaką rolę odegrała w tym dramacie, zanim została zamordowana. Jedna rzecz tylko nie podlega wątpliwościom, że Sarę zamordowano.

Print Friendly, PDF & Email