Autorski przewodnik kulturalny

Rzadkie powietrze

Rzadkie powietrze Obálka knihy Rzadkie powietrze
Trzynastka
Richard Morgan
Mag
2021
książka, epub, mobi
608

Hakan Veil to były egzekutor korporacyjny wyposażony we wbudowane wspomaganie klasy wojskowej, a więc bohater podobny jak Takeshi Kovacs z "Modyfikowanego węgla" słynnej powieści, na podstawie której Netflix zaprezentował nie mniej słynny serial. Lecz "Rzadkie powietrze" to nie jest sequel, ani też próba zdyskontowania dawnego pomysłu. Zapraszamy na Marsa.

“Rzadkie powietrze” to kolejna powieść mistrza cyberpunku Richarda Morgana. Należy dodać, kolejna wielka powieść. Rzecz dzieje się na Marsie, który ludzie skolonizowali i zamieszkali już wiele pokoleń wcześniej. Mars jest jednak czymś, co można nieco porównać do dawnych kolonii brytyjskich, a ludzie tam mieszkający mają większe ambicje, niż przysparzać swoją ciężką pracą zysków ziemskim korporacjom.

Hakan Veil jest byłym egzekutorem korporacyjnym, który został porzucony na Marsie przez swoich pracodawców. Jako człowieka, wyposażonego we wbudowane cybernetyczne wspomaganie klasy wojskowej, trudno go pokonać. Powieść – zgodnie z nieśmiertelną zasadą Hitchcocka – zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem przez następnych sześćset stron napięcie rośnie. Podobieństwa do opublikowanego ponad osiemnaście lat wcześniej bestsellera są, choć nie jest to w żadnym razie odgrzewany kotlet. Oczywiście jest to cyberpunk, którego Morgan jest wręcz niedoścignionym mistrzem.

Ponieważ miejscem akcji jest Mars, więc w sposób naturalny pojawia się oprawa charakterystyczna dla gatunku science fiction, ale nie zaburza to głównego motywu powieści, którym jest odwieczna i niezmienna chciwość ludzka. To ona prowadzi do zbrodni. To chciwość staje się jak zwykle motorem napędowym ludzkiego działania. Hakan Veil musi się zmierzyć z bardzo potężnymi przeciwnikami. Nie tylko po to, by wyjść z życiem.

“Rzadkie powietrze” to z jednej strony świetna fantastyka, która rysuje nam obraz świata przyszłości. Ten świat daleki będzie od doskonałości. Z drugiej strony jest to pasjonująca powieść sensacyjna. Jednak czytając, widzimy w tej powieści pewną uniwersalną historię. To mogło się zdarzyć w każdej epoce i w każdym czasie.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.33 avg. rating (90% score) - 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code