Autorski przewodnik kulturalny

Schronisko

Schronisko Obálka knihy Schronisko
Sam Lloyd
kryminał, thriller
W.A.B.
2021
książka, epub, mobi
400

Młoda szachistka Elissa zostaje porwana w trakcie turnieju szachowego. Wprawdzie alarm zostaje wszczęty bardzo szybko, alarm wszczyna przypadkowy turysta, który zauważa porwanie. Policja reaguje natychmiast, ale nie daje to rezultatów. Dziewczynka budzi się w jakiejś podziemnej norze uwiązana łańcuchem do podłogi.

„Schronisko” to taki gambit królowej, która została porwana i uwięziona. Z rozwoju akcji szybko dowiadujemy się że młoda szachistka Elissa, która została porwana, jest zapewne kolejną ofiarą tego samego porywacza. Jednak tym razem porywacz stanął wobec trudniejszego przeciwnika niż poprzednie dzieci. Dziewczynka jest zdolną szachistką, ma wyjątkowo sprawny i logiczny umysł oraz niezwykłą determinację.

Norę, w której uwięziona jest Elissa odwiedza Elijah. Dziewczynka nie wie, kim on jest. Sprawia wrażenie małego chłopca, więc bohaterka ma nadzieję, że skłoni go, by jej pomógł. Niestety nie jest to wcale proste. Elijah chętnie rozmawia z uwięzioną bohaterką, ale niewiele mówi o sobie. Dziewczynka jednak potrafi go przechytrzyć i dowiaduje się kilku szczegółów o miejscu porwania. Z kolei porywacz, którego nazwała ghulem, zmusza ją do wygłoszenia kilku zdań przed kamerą.

Prowadząca śledztwo wraz z matką dziewczynki oglądają film, który porywacz umieścił na Youtube, i odkrywają, że Elissa zawarła w nim sporo wskazówek. Ale czy to wystarczy?

„Schronisko” to bardzo nietypowa powieść kryminalna. Czytelnik poznaje trzy narracje, a żadna z nich nie jest pełna, więc sam musi z nich zbudować obraz sytuacji. Nie wiemy, kim jest Elijah, a w związku z tym trudno przewidzieć, jakie podejmie decyzje i czy będą one korzystne dla Elissy. Narracja Elissy jest z konieczności najbardziej fragmentaryczna, ale ukazuje sposób jej myślenia i determinację. Trzecią perspektywę stanowi historia widziana oczami zaangażowanej w śledztwo policjantki, która robi wszystko, by odnaleźć dziewczynkę. Jednak zdaje sobie sprawę, że każdy upływający dzień zmniejsza szansę porwanej na przeżycie.

Sam Lloyd przedstawia nam porywającą opowieść, która kilkakrotnie zaskakuje czytelnika. Gdy wydaje się, że już wszystko wiemy, że historia zbliża się do finału, nagle okazuje się, że to były kolejne zasłony i pozory. A wciąż toczy się gra na czas pomiędzy policją, a okrutnym i nieludzkim porywaczem, którego motywy są prawie do końca niejasne. Powieść warta przeczytania.

Print Friendly, PDF & Email