Autorski przewodnik kulturalny

Głosy z Austrii

Głosy Obálka knihy Głosy
Ursula Poznanski
kryminał, thriller
Media Rodzina
2017
książka, epub, mobi
456

Akcja kryminału Ursuli Poznanski rozgrywa się w Salzburgu w Austrii na oddziale psychiatrycznym fikcyjnego szpitala Salzburg Nord, gdzie dochodzi do tragicznych wydarzeń. Pierwszą ofiarą jest lekarz, a potem dochodzi do kolejnych morderstw. Komisarze z Salzburga - Beatrice Kaspary i Florin Wenninger - próbują rozwikłać te kryminalną, a zarazem mrożącą krew w żyłach zagadkę.

Każdy miłośnik kryminałów na pewno zna powieści autorów amerykańskich i angielskich. Z dużym prawdopodobieństwem można dziś powiedzieć, że znane są też kryminały niemieckie i francuskie. Polski czytelnik zna też rodzimą twórczość. Ale kryminał austriacki? W zasadzie kojarzy się głównie z telewizyjnym serialem o policyjnym psie Reksie.

Tymczasem autorka o polsko brzmiącym nazwisku wymyśliła intrygę niesamowitą, która rozgrywa się w Austrii, zaś osią tej intrygi jest tajemnicza kobieta mająca związek z czymś, co czytelnikowi będzie się na pewno kojarzyć ze sprawą Josefa Fritzla. Miejscem akcji jest bowiem szpital psychiatryczny zajmujący się przypadkami chorób wywołanych przez niezwykle traumatyczne przeżycia.

Oprócz skomplikowanej intrygi kryminalnej czytelnik poznaje też policjantkę Beatrice, jej skomplikowane relacje z byłym mężem i rodzący się związek ze współpracownikiem. Początek wydarzeń to dziwne morderstwo popełnione na lekarzu. Znaleziono go martwego w gabinecie z metalową szyną wbitą w gardło. Jednak szybko stwierdzono, że nie to było przyczyną śmierci, ale otrucie wstrzykniętym mu lekiem. Kolejne morderstwa wydają się równie zagadkowe, a jedyną osobą, która może pomóc, jest kobieta, która nie mówi.

Na pewno jest to jedna z książek, które warto przesłać na swój czytnik, zanim wyjedziemy na wakacje. Nie będzie się nam nudzić w podróży, nie przestraszą nas godziny oczekiwania na lotniskach. Kryminał na wakacje godny polecenia. Wciągająca akcja. Doskonała narracja, która sprawia, że czytelnik czuje się tak, jakby uczestniczył w wydarzeniach.

Print Friendly, PDF & Email