Kto czyta, nie błądzi.

Reacher

Reacher Obálka knihy Reacher
Lee Child
kryminał
Amazon Prime Video
2022
serial
Lin Oeding, Norberto Barba i 6 innych
Alan Ritchson, Malcolm Goodwin, Willa Fitzgerald, Kristin Kreuk,
Nick Santora, Paula Wagner

Były oficer śledczy amerykańskiej żandarmerii Jack Reacher wędruje po kraju. Gdy przybywa do małego miasteczka na południu Stanów, zostaje aresztowany pod zarzutem morderstwa. Wkrótce okazuje się, że nie mógł popełnić zbrodni, ponieważ nie było go wówczas w miasteczku. Na dodatek ofiarą jest brat Jacka, który był oficerem tajnych służb. Reacher zaczyna praaywatne śledztwo.

„Reacher” to taka mieszanina filmu akcji i kryminału. Bohater ma z jednej strony siłę i umiejętności Rambo, a z drugiej jest bardzo sprawnym detektywem, który nie przegapia szczegółów i potrafi wyciągać z nich wnioski. Podejrzewam, że ten serial skazany jest wręcz na popularność. Tęsknimy za kimś takim jak ten bohater. Kimś kto przyjdzie i skopie tyłki wszystkim tym draniom. I nie będzie się bawił w hamletyzowanie, gdy trzeba zbrodniarzy odstrzelić. Obsada serialu nie jest szczególnie gwiazdorska, ale interesująca.

Moją uwagę zwróciła Kristin Kreuk. Nie należy ona może to pierwszego szeregu gwiazd hollywoodzkich, ale stworzyła ciekawe kreacje w wielu filmach. Była Śnieżką dawno temu. Zagrała Lanę Lang w serialu „Tajemnice Smalville” o młodych latach Supermana. Wcieliła się w Tenar w „Ziemiomorzu” opartym dość swobodnie na książce Ursuli K. Le Guin. Do jej ważnych ról na pewno należy „Piękna i bestia” z 2012 roku. Ta czterdziestoletnia dziś Kanadyjka, z każdej swej roli potrafi uczynić coś interesującego.

Odtwórca głównej roli Alan Ritchson też daje radę, a partnerująca mu mało znana Willa Fitzgerald też dobrze wypadła. Nie będę opisywał szczegółów akcji, bo to w końcu kryminał. Jednak serial nie pozwoli się widzowi nudzić. Zaczyna się od momentu, gdy Jack Reacher przybywa do małego miasteczka i natychmiast zostaje aresztowany pod zarzutem morderstwa. Rzecz jasna szybko okazuje się, że ma żelazne alibi. Równie szybko Jack Reacher zaczyna robić porządki ze swymi antagonistami, od niechcenia łamiąc im kończyny lub strzelając.

Tak, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w prawdziwym życiu to często bywa inaczej. Lecz ponieważ ci źli zbyt często pozostają bez kary, to każdy z nas marzy, że pojawi się taki Reacher i bez niepotrzebnej biurokracji załatwi sprawy. Jednocześnie oszczędzając podatnikom długoletniego utrzymywania drani w więzieniach.

Print Friendly, PDF & Email