Kto czyta, nie błądzi.

Baśniowa opowieść

Baśniowa opowieść Obálka knihy Baśniowa opowieść
Stephen King
fantastyka
Albatros
2022
książka, mobi, epub
704

Siedemnastoletni Charlie postanawia być dobrym człowiekiem. Uważa, że jest coś winien Bogu, który jak sądzi, spełnił jego prośbę. To postanowienie każe chłopakowi uratować starszego pana, który złamał nogę, a potem wplątuje go w niesamowitą i fantastyczną przygodę życia. Książka na pewno warta przeczytania.

„Baśniowa opowieść” to nie jest arcydzieło. To nawet nie jest tak zwana wysoka literatura. Zapewne wielu czytelników użyłoby nieco lekceważącego określenia czytadło. Pewnie mieliby rację. Ale jak to zwykle u Kinga bywa, jak zaczniemy czytać, to trudno się oderwać od książki. Historię siedemnastoletniego Charliego czytamy tak, jak niegdyś w dzieciństwie czytaliśmy baśnie o zaczarowanej królewnie, Rumpelsztyku lub fasoli rosnącej aż do chmur. I nic dziwnego, bo King perfidnie odnalazł w naszej czytelniczej duszy tę tęsknotę za dzieciństwem. I hojnie czerpie z całej fantastycznej tradycji literackiej i popkultury.

No dobra, może nie za dzieciństwem, ale za tymi czasami, gdy sięgaliśmy po nową książkę, a ta otwierała przed nami czarodziejskie drzwi przygody. Taka właśnie jest „Baśniowa opowieść”. Jeśli odłożymy na bok nasze dorosłe sztywniactwo, to przed nami siedemset stron przygody. Zaczyna się zwyczajnie. Matka bohatera ginie w wypadku. Ojciec zaczyna pić z rozpaczy. A Charlie pewnego razu proponuje Bogu pakt. Będzie dobrym człowiekiem, jeśli ojciec przestanie pić.

Ponieważ uważa, że Bóg wywiązał się ze swojej części umowy, to i on stara się być dobry. Pewnego razu słyszy wątłe wezwanie pomocy. Okazuje się, że starszy pan, mieszkający na tej samej ulicy, złamał nogę. Charlie wzywa pogotowie i obiecuje, że będzie się opiekował psem Howarda. Tak ma na imię mężczyzna. To wszystko prowadzi nastolatka do wielu działań, które na pewno określilibyśmy jako bycie dobrym człowiekiem.

Gdy Howard po jakimś czasie umiera na zawał, Charlie dziedziczy jego posiadłość. Ale dziedziczy też pewną tajemnicę. W starej szopie obok domu znajduje się wejście do innego świata. Teraz dopiero zaczyna się wielka przygoda bohatera. Czy ma udawać, że tego nie ma? A może jednak udać się tam, gdzie czeka na niego przygoda? Choć Howard ostrzega go na kasecie nagranej tuż przed śmiercią, że to może nie być bezpieczna wyprawa. Nietrudno domyślić się, co wybiera Charlie.

Print Friendly, PDF & Email