Kto czyta, nie błądzi.

Koło czasu

Koło czasu Obálka knihy Koło czasu
Robert Jordan, Rafe Judkins
fantasy
Amazon Prime Video
2021
serial
Uta Briesewitz, Salli Richardson-Whitfield i inni
Rosamund Pike, Josha Stradowski, Marcus Rutherford, Barney Harris, Madeleine Madden, Zoë Robins
Rafe Judkins,

Do małej wioski na końcu świata, położonej w widłach dwóch rzek, w krainie zwanej właśnie Dwie Rzeki, przybywa czarodziejka z żeńskiego zakonu Aes Sedai. Szuka szczególnej osoby, która - choć o tym nie wie - jest Smokiem Odrodzonym. To ktoś, kto ma uratować świat.

W krainie zwanej Dwie Rzeki jest niewielka wioska. Kilkoro mieszkańców wzbudza zainteresowanie potężnej czarodziejki Moraine z zakonu Aes Sedai. Tak właśnie rozpoczyna się serial „Koło czasu” oparty na znanym cyklu powieści Roberta Jordana. Dlaczego czwórka młodych mieszkańców staje się obiektem zainteresowania zakonu? Otóż jedno z nich jest Smokiem Odrodzonym, kolejnym wcieleniem bardzo ważnej osoby w wierzeniach tego świata.

W tym samym czasie wioskę atakują potwory zwana trollokami. Moraine wyjaśnia bohaterom, że to właśnie po nich przybyły owe maszkary. Zatem, jeśli opuszczą wieś i uciekną do Białej Wieży, która jest siedzibą Aes Sedai, trolloki zostawią mieszkańców w spokoju i pójdą za nimi. Z dnia nadzień zwykli mieszkańcy małej wioski muszą zmienić swe życie. „Koło czasu” to opowieść o sile przyjaźni, miłości, odwadze i odpowiedzialności.

Universum serialu opiera się na cyklach trwających około trzech tysięcy lat. Zły duch, upiór tego świata powstaje by go zniszczyć, a zwyciężyć go może jedynie reinkarnacja tego, który już kiedyś zwyciężył Czarnego. Jednak nie wiadomo kim jest owie wcielenie zwane Smokiem Odrodzonym. Moraine wie jedynie, że jest to jedno z czwórki młodych mieszkańców Dwóch Rzek. Wszyscy zatem muszą się udać do miejsca zwanego Okiem Świata, by tam stoczyć ostateczną bitwę ze złem.

Akcja pierwszego sezonu oparta jest w zasadzie na pierwszym tomie cyklu, który napisał Robert Jordan. Zatem nie wiadomo ile sezonów powstanie i jak wyglądać będzie dalsza fabuła. Jednak pewne jest, że ciąg dalszy nastąpi. Serial ogląda się z zainteresowaniem. Zrealizowano go z rozmachem, choć trudno byłoby go nazwać arcydziełem.

Print Friendly, PDF & Email