Autorski przewodnik kulturalny

Mare z Easttown

Mare z Easttown Obálka knihy Mare z Easttown
Brad Ingelsby
kryminał
HBO
2021
miniserial
Craig Zobel
Kate Winslet, Guy Pearce, Evan Peters, Angourie Rice, Cailee Spaeny, Jean Smart
Kate Winslet, Gavin O'Connor, Craig Zobel

Pierwowzorem serialowego miasteczka Easttown stało się miasto leżące zaledwie kilkadziesiąt mil od Filadelfii. Niby niedaleko wielkiego świata, a jednak już prowincja. Bohaterka serialu jest policjantką i od roku zmaga się z wciąż nierozwiązaną sprawą zniknięcia młodej dziewczyny. Tymczasem do tego dochodzi jeszcze spektakularne morderstwo nastolatki.

Cóż jeszcze można by napisać o serialu “Mare z Easttown”, skoro wszyscy już wszystko napisali. Od dawna już żaden oskarowy film nie doczekał się takiej ilości recenzji, co ten miniserial. A przede wszystkim takiej ilości zachwytów i pochwał, nie tylko zresztą pod adresem Kate Winslet, która ni z gruszki nie z pietruszki postanowiła zagrać w telewizji.

Spójrzmy na postać bohaterki z nieco innej strony. Nie zdradzając nic z zagmatwanej intrygi kryminalnej, która trzyma widza w napięciu do ostatniej chwili, spójrzmy na policjantkę Mare. Drogie czytelniczki i czytelnicy, wczujmy się trochę w jej życie, jej problemy i sprawy, którymi żyje. Pomyślmy o niej jak o sobie samych.

Pomyślcie tylko. Mieszkacie w domu wraz ze zrzędliwą i upierdliwą matką, która kiedyś przybyła wam z pomocą, ale nie zamierza się już wyprowadzić. Były mąż ze swą nową narzeczoną mieszka w domu piętnaście metrów dalej. Syn narkoman popełnił jakiś czas temu samobójstwo i macie wrażenie, że wszyscy was za to winią. Na dodatek zostawił po sobie dzieciaka, którym się opiekujecie. Połowa tej wiochy to wasi krewni i powinowaci, a jeśli nie, to na pewno koleżanki i koledzy z miejscowej szkoły. Na dodatek miejscowe liceum od ponad dwudziestu lat świętuje raz do roku jedyny chyba wygrany mecz szkolnej drużyny. Pech sprawia, że to Mare była częścią tamtej drużyny i co roku wychodzi na parkiet jako ówczesna “Lady Hawk” ze świadomością, że jest coraz starsza, coraz grubsza i cała ta feta staje się coraz bardziej idiotyczna.

A pomimo to Mare rozwiązuje zagadkę kryminalną, choć wszyscy wokół robią wszystko, by ją okłamać, oszukać i wprowadzić w błąd. Bo co kurde? Nie mogła zostawić tego w spokoju? Nie mogła, bo Mare z Easttown jest prawdziwą policjantką.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (94% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code