Autorski przewodnik kulturalny

The Kominsky Method

The Kominsky Method Obálka knihy The Kominsky Method
Chuck Lorre
Netflix
2018
serial (3 sezony)
Andy Tennant, Beth McCarthy-Miller,
Michael Douglas, Alan Arkin, Sarah Baker, Paul Reiser, Jane Seymour, Kathleen Turner
Michael Douglas, Chuck Lorre

Bohaterem serialu "The Kominsky Method" jest aktor Sandy Kominsky. Niegdyś znany i sławny, na starość boryka się z wieloma problemami. Radzi sobie prowadząc kursy dla adeptów aktorstwa, propagując "metodę Kominskiego". Sandy musi zmierzyć się z wyzwaniami starości, zarówno finansowymi, jak i zdrowotnym.

„The Kominsky Method” opowiada o życiu starego aktora, który grywał trochę w serialach i filmach przed laty. Gdy się zestarzał, a wielka sława nie nadeszła, założył szkołę aktorską. Sandy Kominsky naucza aktorstwa początkujących adeptów tego zawodu i wydaje się, że w jakiś sposób jest człowiekiem spełnionym. Sandy ma jednak pewną wadę. Choć jest już stary, to wciąż nie chce się zestarzeć.

W dotychczasowym życiu nie był wzorem cnót. Wciąż lawiruje i unika odpowiedzialności, a przecież czasem dopadają go konsekwencje własnych działań. Serial w dużej mierze błyszczy dzięki wybitnej roli Michaela Douglasa. A w trzeciej serii (niestety bardzo słabej) jeszcze możemy podziwiać Kathleen Turner w roli pierwszej żony i matki jedynej córki Sandy’ego. Niewątpliwie warto zaznaczyć, że ten lekko komediowy cykl ma też stronę poważną. To historia o starych ludziach i w pewnym sensie dla starych ludzi. A skoro jest mowa o starości, to także o śmierci.

Społeczny wymiar serialu nie przytłacza jednak nachalną dydaktyką. Aczkolwiek, oglądając serial, nie sposób nie zauważyć, że tematyka starości i związanej z tym śmierci we współczesnym hiperpoprawnym świecie stała się ponownie rodzajem tabu, o którym lepiej nie mówić. „The Kominsky Method” mówi chyba nie tylko o metodzie aktorskiej, staje się także metodą na życie.

Print Friendly, PDF & Email