Kto czyta, nie błądzi.

Żałobnica

Żałobnica Obálka knihy Żałobnica
Robert Małecki
thriller psychologiczny, kryminał
Czwarta Strona
2020
książka, epub, mobi
384

Nowa powieść Roberta Małeckiego. Żałobnica, piękna kobieta po trzydziestce, dziedziczy po śmierci męża świetnie prosperujące przedsiębiorstwo i spory majątek. Niestety skrywane głęboko tajemnice po latach wypływają na wierzch i Anna orientuje się, że ktoś zaczyna manipulować jej życiem. [z noty wydawniczej]

„Żałobnica” to nowa powieść Roberta Małeckiego, wydana po sukcesie dwóch cykli – o dziennikarzu Marku Brenerze i komisarzu Bernardzie Grossie. Ta powieść jest przełomem w twórczości Małeckiego, z kilku względów. Po pierwsze, nie jest to typowy kryminał, jak książki wcześniejsze. Po drugie, autor sięgnął do narracji pierwszoosobowej. Ponieważ postacią główną powieści jest kobieta, taka forma mogła być bardzo ryzykowna. Wreszcie narracyjny podział książki, wymykający się chronologii, jest także ryzykowny.

Jednak „Żałobnica” wychodzi z tych ryzykownych eksperymentów zwycięsko. Narracja jest wiarygodna, choć chwilami robi się nieco nużąca. Zaletą akcji jest niewątpliwie sama sytuacja wyjściowa, gdy główna bohaterka ukazana zostaje w dramatycznej i przykrej sytuacji. Stąd zresztą sam tytuł powieści. Anna, gdy traci męża i pasierbicę, którzy giną na przejeździe kolejowym, staje się właśnie tytułową żałobnicą.

Ta zmiana w jej dotychczasowym – wydawałoby się – idealnym życiu powoduje, że dzieją się rzeczy, o których młoda kobieta wolałaby zapomnieć. A w miarę jak odsłaniają się kolejne tajemnice, czytelnik jest coraz bardziej zaskoczony. Aż do samego finału. Aczkolwiek sprawiedliwie trzeba przyznać, że konstrukcja postaci chwilami szwankuje i brakuje w niej jakiejś większej psychologicznej głębi. Nie wszystkie aspekty osobowości bohaterki są zdecydowanie wiarygodne. Jednak czytelnicy, którym powieść się spodoba, będą mogli sięgnąć po następną powieść autora. Zmora została bowiem napisana w bardzo podobnej konwencji.

Print Friendly, PDF & Email