Autorski przewodnik kulturalny

Wilkołak

Wilkołak Obálka knihy Wilkołak
Cykl gliwicki
Wojciech Chmielarz
kryminał
Marginesy
2021
książka, epub, mobi
472

"Wilkołak" to trzeci tom "Cyklu gliwickiego" Wojciecha Chmielarza. Tym razem, znani nam bohaterowie, prywatny detektyw Dawid Wolski i prokurator Adam Górnik, muszą się zmierzyć sami z tajemnicą seryjnego mordercy grasującego na Śląsku. Akcja powieści zaczyna się tajemniczej ekshumacji zwłok, ktore okazują się nie tymi zwłokami, które Dawid i Adam spodziewają się znaleźć.

“Wilkołak” to kolejna historia kryminalna, która choć autonomiczna, powiązana jest z bohaterami wcześniejszych książek. Najpierw była powieść “Wampir”, której bohaterem był prywatny detektyw Dawid Wolski. W kolejnym tomie Zombie główną postacią stał się prokurator Adam Górnik. Obydwie postaci są nietuzinkowe, mają swoje problemy i mroczne tajemnice.

Wydarzenia w powieści “Wilkołak” nawiązują do przeszłości. Dawid Wolski na pogrzebie swojego ojca przez chwilę widzi kobietę łudząco podobną do jego dawnej dziewczyny. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że Iga została zamordowana. Dawid zaczyna się zastanawiać czy na pewno. Zwraca się o pomoc do swego kolegi Adama Górnika, który jest prokuratorem. Obaj bohaterowie zaczynają prowadzić prywatne śledztwo, które nie dość, że zaczyna się od łamania prawa, to wkrótce zaczyna im mrozić krew w żyłach.

Ta powieść to dość ciężka lektura. Zacząłem się więc zastanawiać dlaczego. Autor prowadzi równolegle trzy narracje. Zdecydowanie potrafi wczuć się w psychikę postaci głównych bohaterów. Lecz problem zaczyna się we fragmentach ukazujących mentalność sprawcy i ofiary. Moim zdaniem w tym zakresie autor sobie nie poradził. Fragmenty opowiadające o śledztwie są pasjonujące, zaś narracje poboczne tylko denerwują. Brzmią sztucznie.

Jednak z drugiej strony warto też zauważyć, że książka ma zalety. Skomplikowani i chwilami mało sympatyczni bohaterowie są interesujący. Wątki osobiste łączą się ze śledztwem. Jednak stopień komplikacji wydarzeń nie zaburza logiki kryminalnej zagadki. Podczas zbliżających się wakacji będzie to na pewno dobra lektura dla każdego miłośnika kryminałów.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code