Kto czyta, nie błądzi.

Pchła

Pchła Obálka knihy Pchła
Anna Potyra
kryminał
Zysk i S-ka
2019
ksiązka, epub, mobi
350

W wigilijny wieczór w jednym z warszawskich mieszkań zostaje popełniona zagadkowa zbrodnia. Śledztwo prowadzi komisarz Adam Lorenz ze stołecznego wydziału zabójstw. Szybko okazuje się, że to nie jest jedyna zbrodnia tego samego sprawcy. Dzięki współpracy z profilerką Izą Rawską szybko zauważają pewien modus operandi, ale wciąż zagadką jest to, co moze łączyć ofiary.

„Pchła” to nowa powieść Anny Potyry, autorki wcześniej znanej z książek dla dzieci. Powstał naprawdę doskonały kryminał, choć to debiut autorki w tym gatunku. Komisarz Adam Lorenz dostaje wezwanie do zabójstwa w wigilijny wieczór. Już sam początek akcji jest obiecujący. Zaczynają się święta, czas spędzany przez ludzi z bliskimi, a tymczasem zostaje zamordowany młody mężczyzna, który już niebawem miał stanąć na ślubnym kobiercu. Możliwości jest wiele. Zabójczynią mogła być jakaś zazdrosna była dziewczyna. A może zamordowany prowadził jakieś nielegalne interesy? Kto mógł być zainteresowany jego śmiercią?

Czytelnik może śledzić pracę komisarza, który w tej sprawie współpracuje z profilerką Izą Rawską. Dzięki temu zauważają pewne szczegóły, które zmieniają tok śledztwa. Śledczy podejrzewają, że wkrótce dowiedzą się o kolejnej zbrodni. Tak też się dzieje. O ile dość szybko śledczy zaczynają budować wizerunek psychologiczny sprawcy, to długo nie mogą odgadnąć, jakie związki występują między ofiarami.

Jak na debiut w tym gatunku, „Pchła” zaskakuje sprawnością w budowaniu skomplikowanej i zagadkowej intrygi. Książkę czyta się w napięciu i z zainteresowaniem. Postacie są wielowymiarowe i psychologicznie ciekawe. Narracja pozwala zapomnieć o drobiazgach i gładko prowadzi nas w głąb wartko rozwijającej się intrygi. Autorka potrafi zaskakiwać czytelnika. Ponieważ mamy do czynienia z wieloma zwrotami akcji, więc nawet jeśli się czegoś domyślamy, nie możemy być pewni, czy nagle coś się nie zmieni.

Książkę na pewno z chęcią przeczytają ci miłośnicy kryminałów, którzy wolą kryminały z ciekawą zagadką logiczną. Choć – nie zdradzając szczegółów – można powiedzieć, ze elementy bezpośredniego pościgu i walki z przestępcą też się pojawią.

Print Friendly, PDF & Email