Autorski przewodnik kulturalny

Zombie

Zombie Obálka knihy Zombie
Wojciech Chmielarz
kryminał
Czarne
2017
książka, epub, mobi
520

Adam Górnik jest prokuratorem, który ma sukcesy w pracy. Poza tym wydaje się być całkiem zwyczajny. Ma żonę i dwoje dzieci. Jednak skrywa upiorną tajemnicę. Kiedy miał piętnaście lat, zamordował szkolnego kolegę, chuligana i postrach innych uczniów, uderzając go młotkiem w głowę. Wiele lat później wydaje się, że odkryto zwłoki ofiary. Prokurator ma nadzieję, że poprowadzi śledztwo we własnej sprawie i ostatecznie zatuszuje zbrodnię. Jednak okazuje się to nie takie proste.

Powieść Wojciecha Chmielarza pt. Zombie to klasyczny typ kryminału, w którym przestępca podejmuje grę z przedstawicielem prawa. Od stereotypu odbiega fakt, że przedstawiciel prawa – prokurator Adam Górnik – wiele lat temu popełnił zbrodnię. Gra staje się przez to mocno skomplikowana.

Prokurator otrzymuje wezwanie do przestępstwa, jest przekonany, że odkryto zwłoki jego dawnej ofiary, ale w tym samym miejscu policja odnajduje ciało całkiem niedawno zabitej dziewczynki. Adam Górnik odbiera też tajemniczy telefon, który może zjeżyć włosy na głowie. Odzywa się bowiem jego ofiara sprzed lat. Prokurator zdaje sobie sprawę, że to niemożliwe. Jednak wie, że ktoś z jego przeszłości wie o zbrodni i zamierza zniszczyć mu życie i karierę. Teraz już chodzi nie tylko o znalezienie mordercy. Dla Adama Górnika to gra o jego własne życie.

Psychologia i realizm

Mocną stroną powieści jest umiejscowienie jej w realiach. Wszystko wydaje się być prawdziwe, w przeciwieństwie do częstej wady kryminałów, gdzie najważniejsza jest akcja, a okoliczności zewnętrzne stanowią zaledwie szkic. Tutaj mamy prawdziwe miasto, ze swymi problemami, rozmaitymi ludźmi, z których każdy ma swoje własne problemy i tajemnice. Pojawia się też całe spektrum postaci z przeszłości. Dawne koleżanki i koledzy z tej samej szkoły. Jedni się pamiętają wzajemnie, inni nie. Mają swoje sprawy i czasem sporo do ukrycia. Interesujące jest także to, że w zasadzie trudno polubić którąkolwiek z postaci. Choć to prokurator Adam Górnik rozwiązuje zagadkę, to on sam również nie jest sympatyczną postacią. Miasto jest brudne nie tylko jako zanieczyszczony ośrodek przemysłowy.

Słaba strona powieści to motywacje psychologiczne. Postacie z jednej strony wyglądają prawdziwie w zakresie działań i wydarzeń, w których biorą udział, ale ich prawdziwość psychologiczna nie jest przekonująca. Łącznie z głównym bohaterem. Jednak nie sposób to uzasadnić, bez zdradzenia części intrygi kryminalnej, więc czytelnik będzie się musiał o tym przekonać sam.

Print Friendly, PDF & Email