Autorski przewodnik kulturalny

Delirium

Delirium Obálka knihy Delirium
Delirium
Lauren Oliver
fantastyka, dystopia
Owarte
2012
książka, epub, mobi
360
Pandemonium, Requiem

Powieść fantastyczna o charakterze dystopii. Rzecz dzieje się w nieokreślonej przyszłości w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstaje państwo odgrodzone od świata, policyjne i opresyjne dla obywateli, w którym za największe zagrożenie społeczne uznano miłość. Każdy obywatel po osiągnięciu dojrzałości poddawany jest zabiegowi, w wyniku którego traci zdolność do miłości. Kojarzenie ludzi w pary i sterowanie rozrodczością należy do państwa. Bohaterką powieści jest Lena, która niedługo osiągnie dojrzałość.

Świat, w którym żyje Magdalena zwana Leną, to reżim totalitarny. Rzecz dzieje się w Stanach Zjednoczonych, ale jest to całkiem inny kraj, niż ten rzeczywisty. To opresyjne wobec swoich obywateli państwo o zamkniętych granicach. Nikt nie może wjechać, nikt także nie może wyjechać. Poruszanie się obywateli między miastami jest możliwe tylko za pozwoleniem, o które trzeba wystąpić pół roku wcześniej. Przypomina to Związek Radziecki z czasów stalinowskich.

Rozbudowane służby kontrolne nie tylko podsłuchują i obserwują wszystkich, ale mają w każdej chwili prawo przeprowadzić rewizję w każdym domu. A przede wszystkim pilnują przestrzegania godziny policyjnej. Dla nieposłusznych jest tylko jedna kara – śmierć. Dotyczy to także wszystkich, którzy niepodatni są na zabiegi medyczne, którym podlega każdy dorosły obywatel. Obowiązuje ideologia zniekształcona chrześcijańska wypreparowana z najistotniejszego elementu.

Amor deliria nervosa

Miłość w tym świecie jest uznawana za jednostkę chorobową, której nazwę wymawia się wyłącznie po łacinie z opisem dolegliwości i problemów, które wywołuje. Obywatele po skończeniu osiemnastego roku życia poddawani są zabiegowi, który niszczy zdolność do miłości. Państwo kojarzy ludzi w pary i narzuca im posiadanie dzieci. Zabieg czasem kończy się źle, niektórzy nie przeżywają, na innych nie działa. Jednych i drugich się izoluje lub likwiduje. To dla władzy dopuszczalne straty w ludziach.

Lena pragnie być normalną obywatelką, poddać się zabiegowi i żyć zgodnie z zasadami wymyślonymi przez władzę. Jednak jest osobą nie do końca pasującą do wzorca wymyślonego przez władzę. Lena zakochuje się i tak zaczynają się jej kłopoty.

Wiesz, że nie możesz być szczęśliwa, jeżeli czasami nie bywasz nieszczęśliwa, prawda?

Te słowa koleżanki naszej bohaterki stają się swoistą antycypacją przyszłych zdarzeń. Lena poznaje Alexa i dowiaduje się, że reżim nie opanował całego kraju. Granice miast nie tyle chronią, ile zniewalają, a na zewnątrz w Głuszy są zupełnie inni ludzie. Powieść ze względu na uproszczenia i pewną schematyczność przeznaczona jest raczej dla nastoletnich czytelników.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
6.00 avg. rating (71% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code