Kto czyta, nie błądzi.

Pandemonium

Pandemonium Obálka knihy Pandemonium
Delirium
Lauren Oliver
fantastyka, dystopia
Owarte
2012
książka, epub, mobi
376
Rerquiem

Powieść fantastyczna o charakterze dystopii. Rzecz dzieje się w nieokreślonej przyszłości w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstaje państwo odgrodzone od świata, policyjne i opresyjne dla obywateli, w którym za największe zagrożenie społeczne uznano miłość. Każdy obywatel po osiągnięciu dojrzałości poddawany jest zabiegowi, w wyniku którego traci zdolność do miłości. Kojarzenie ludzi w pary i sterowanie rozrodczością należy do państwa. Bohaterką powieści jest Lena, która usiekła przed osiągnięciem dojrzałości. To drugi tom cyklu..

„Pandemonium” to dalsza część cyklu opowiadającej o zbuntowanej nastolatce, która wbrew totalitarnemu państwu zakochała się i postanowiła uciec tam, gdzie wszechwładne macki rządu nie sięgają. Do Głuszy. Pierwszy tom był pewnego rodzaju wprowadzeniem i opisem świata, w którym przyszło żyć bohaterce powieści. Tom drugi rozpoczyna się od przebudzenia Leny w świecie, w którego istnienie właściwie przez lata wątpiła.

Narracja powieści podzielona jest na rozdziały zatytułowane „Wtedy” i „Teraz”. „Wtedy” to wspomnienia Leny z Głuszy. Dziewczyna wychowana i żyjąca w warunkach miejskiej cywilizacji, musiała przystosować się do życia w ciężkich warunkach. Grupa ludzi zwanych Odmieńcami odbywa długą wędrówkę z okolic Portland do Nowego Jorku. „Teraz” to przygody Leny w Nowym Jorku, gdzie dostaje się jako uczestniczka ruchu oporu. Poznaje tam Juliana, syna przywódcy ważnej organizacji prorządowej.

Zombie, hieny i odmieńcy

Członkowie ruchu oporu zwykłych mieszkańców miast nazywają zombie. Ci ludzie są nijacy, pozbawieni uczuć i własnej woli. Posłuszni władzy. Jest grupa zwana Hienami. To ortodoksyjni przeciwnicy władzy, powiedzielibyśmy dziś – terroryści. Jak się ostatecznie okazuje, opłacani przez kręgi władzy, by zastraszyć i przerazić ludność. Obywatele miast nazywają ludzi, którzy nie zostali wyleczeni z amor deliria nervosa, odmieńcami.

Świat w powieści budzi nieuchronne skojarzenia ze stalinizmem z jednej, a z faszyzmem z drugiej strony. Rzeczywistość życia w zorganizowanym społeczeństwa jest daleka od ideału. Kojarzy się z gospodarką niedoboru. Przerwy w dostawie prądu, braki w zaopatrzeniu, ciągły brak paliw. Jednocześnie trochę razi, że perspektywa przedstawianych wydarzeń jest bardzo zawężona. Czytelnik ma wrażenie, że autorka sama nie bardzo wie, jak poprowadzić dalej akcję.

Print Friendly, PDF & Email