Autorski przewodnik kulturalny

Chłopiec na szczycie góry

Chłopiec na szczycie góry Obálka knihy Chłopiec na szczycie góry
John Boyne
literatura historyczna
Replika
2017
książka, epub, mobi
272

Gdy mały Pierrot zostaje sierotą, musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera. Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpieczny nowy świat: świat terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec. [z noty wydawniczej]

John Boyne jest autorem książki „Chłopiec w pasiastej piżamie”, która stała się bestsellerem, w pewnej części zapewne za sprawą adaptacji filmowej. „Chłopiec na szczycie góry” jest powieścią o nieco podobnej atmosferze, ponieważ opowiada o wpływie wojny na dzieci. Tym razem chłopiec z francusko-niemieckiego małżeństwa przybywa do Austrii. Pierrotem ma zająć się jego ciotka, która jest służącą w rezydencji Hitlera.

Chłopiec zna dobrze oba języki, więc będzie musiał tylko pozbyć się swego francuskiego akcentu. Na pierwszym etapie pobytu w Berghof ciotka zmienia mu także imię. Odtąd będzie Pieterem, aby brzmiało to bardziej z niemiecka. Ale wkrótce potem poznaje Hitlera i zaczyna się dla niego droga bez odwrotu. Powieść bardzo sugestywnie pokazuje w jaki sposób dokonywała się indoktrynacja młodych ludzi, która początkowo wydawała się niegroźna i trudno ją było zauważyć.

Ta powieść – podobnie jak poprzednia – jest alegorią. Indywidualny los Pietera stanowi odniesienie do całego zatrutego pokolenia młodych, których dojrzewanie przypadło na czas wojny. Książka pokazuje też, jak stopniowo i powoli z dobrego, uczynnego i przyjaznego Pierrota chłopiec staje się zafascynowanym Hitlerem Pieterem – członkiem Hitlerjugend i donosicielem, przez którego ludzie tracą życie. Zła nie da się oswoić. To zło oswoiło Pietera.

Gdy kończy się wojna, Pieter ma szesnaście lat. Czy i jak powinien zapłacić za swe postępowanie? Kiedy zaczyna się odpowiedzialność? Autor nie podsuwa nam łatwych odpowiedzi.

Print Friendly, PDF & Email