Autorski przewodnik kulturalny

Czerwona królowa

Czerwona królowa Obálka knihy Czerwona królowa
Czerwona królowa
Victoria Aveyard
fantastyka
Moondrive
2015
książka, epub, mobi
488
Szklany miecz, Królewska klatka, Wojenna burza

Cykl "Czerwona królowa", którego bohaterką główną jest Mare Barrow, to jedno z ciekawszych dzieł współczesnej fantastyki. Bohaterka żyje w świecie nie podobnym do naszego, a jednocześnie podobnym. System polityczno-społeczny tego świata przypomina nasz feudalizm, ale jednocześnie jest to świat z wielkimi możliwościami technicznymi. Lecz nie tylko. Ludzie dzielą się w nim na dwie rasy - czerwonych i srebrnych.

Wyobraźmy sobie świat podobny do ziemskiego w feudalizmie. W przeciwieństwie do sytuacji na Ziemi, w tym świecie rola klasy panów i klasy poddanych jest zdeterminowana kolorem krwi. Srebrni są arystokracją, która rządzi, a Czerwoni są klasą niewolniczą. Nikt nie przejdzie z jednej klasy do drugiej. Nie ma szansy na poprawę swego losu. Nie ma awansu społecznego. Los człowieka jest zdeterminowany w chwili jego urodzenia.

Takie są realia, a przynajmniej były, dopóki nie pojawiła się Mare Barrow. Bowiem Mare ma czerwoną krew, ale okazuje się, że ma również właściwości przynależne klasie Srebrnych. Bo srebrni – trzeba powiedzieć – mają pewne szczególne umiejętności. To jest ta odrobina magii w książkowym świecie przedstawionym. Jedni ze Srebrnych panują nad ogniem, inni potrafią zmusić do posłuszeństwa wodę, jeszcze inni wiatr. A Mare Barrow jest dziewczyną od piorunów.

Ilu ludzi ma władzę, której mieć nie powinni, tylko dlatego że daje im ją rodzina?

Równowaga świata zostaje zachwiana. Gdy świat odkrywa istnienie Mare Barrow, ludzie z czerwoną krwią dojrzewają do buntu i powstaje Szkarłatna Gwardia. Okaże się też, że Mare nie pozostanie jedyną Czerwoną z niespodziewanymi umiejętnościami. Zatem gdy, pochodzący z rodziny królewskiej, Tyberiasz Calore odkrywa istnienie Mare Barrow, to odkrywa też osobę, która ten dotychczasowy świat zniszczy. Jednak najpierw bohaterka musi się wiele nauczyć, opanować swą moc, uniknąć wielu pułapek, aby mogła stać się autorytetem i wzorem dla ludzi walczących o lepsze jutro.

Siłą książki Victorii Aveyard jest ciekawie skonstruowane uniwersum, które jest w odpowiednim stopniu inne od naszej rzeczywistości, a jednocześnie dostatecznie podobne, byśmy mogli przeżywać emocje bohaterów. Dzięki zabiegowi przekazywania narracji poszczególnym bohaterom opowieść jest wartka i wciągająca. Pomimo drobnych potknięć lub niekonsekwencji cały cykl “Czerwona królowa” wart jest lektury.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code