Kto czyta, nie błądzi.

Sekta

Sekta Obálka knihy Sekta
Nadkomisarz Rędzia
Sekta
kryminał
Filia
2021
książka, epub, mobi
424

Drugi tom cyklu, którego bohaterem jest szczeciński policjant zajmujący się sprawami kryminalnymi. tym razem komisarz Rędzia musi rozwiązać zagadkę kilku zabójstw, które łączą się z tajemniczą sektą. Okazuje się bowiem, że giną jej byli członkowie, choć sama sekta już nie istnieje.

Czytając pierwsze strony powieści „Sekta”, miałem złe przeczucia. Po pierwsze nie jest łatwo pisać o sektach. To są bardzo hermetyczne społeczności i trudno jest zrozumieć postępowanie uwikłanych w ten sposób ludzi. Miałem wrażenie, że coś w narracji zgrzyta. Na dodatek szybko zauważyłem, że autor zmierza tym razem w kierunku psychologicznego thrillera, a to zwykle jest pułapką, która często kończy się natrętnym psychologizowaniem. I cała radość z czytania kryminału pryska.

Na szczęście okazało się, że moje obawy były płonne. Autor doskonale rozwinął realia, w jakich działała sekta. Wiarygodnie zarysował też postaci biorące udział w wydarzeniach. Zaś wartka narracja trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron książki. Tytułowa sekta staje się osią wydarzeń, ale nasza uwaga skupia się na głównych postaciach dramatu. Choć znamy już Tomasza Rędzię z pierwszego tomu zatytułowanego Blizny, nie znaczy to, że postać bohatera nie skrywa żadnych tajemnic.

Sama powieść zaczyna się pozornie zwyczajnie. W piwnicach jednego ze szczecińskich szpitali zostają znalezione zwłoki salowego, który zniknął kilka tygodni wcześniej. Nieco później komisarz dostaje kolejne zadanie, zamordowano lokalnego dziennikarza. Szybko okazuje się, że obydwie ofiary coś łączy, choć nie miały ze sobą nic wspólnego za życia. Zamordowano je za to w identyczny sposób. Perfekcjonista Rędzia nabiera podejrzeń, że to nie przypadek. Równocześnie czytelnik poznaje wątek, którego policjant na razie nie może jeszcze znać. Wątek Dawida i Magdy, bo tak brzmiały ich imiona w sekcie, został doskonale napisany. A jednocześnie rozbudza ciekawość, bo w tym momencie nie wiemy jeszcze, jakie ma znaczenie.

Jednak wszystko dzieje się zgodnie z logiką dramatu Czechowa. Strzelba wisząca na gwoździu, na sam koniec wystrzeli. Żeby się jednak dowiedzieć szczegółów, musicie przeczytać książkę. Jedyne, co mogę zdradzić – niczego istotnego nie zdradzając – to fakt, że będzie też trzeci tom przygód nadkomisarza.

Print Friendly, PDF & Email